Ostropest plamisty
(Cardui mariae fructus)

Purple and spiky flower of Milk thistle, that benefits cell protection

Substancja czynna, sylimaryna, zawarta w owocach i nasionach ostropestu plamistego, ma silne działanie ochronne na komórki, dzięki czemu zabezpiecza komórki wątroby przed wieloma toksynami 57, 73, 161. Ta funkcja ostropestu plamistego sprawiła, że stał się uznanym, sprawdzonym i naturalnym lekiem na wątrobę. Inne zalety ostropestu plamistego to właściwości ochronne błony śluzowej żołądka75, 101. Ponadto zioło to pomaga zwalczać wolne rodniki i działa przeciwzapalnie 5, 57, 73, 161.

Pochodzenie i zastosowanie ostropestu plamistego

Według legendy ostropest plamisty, inaczej określany jako oset Świętej Marii (Silybum marianum) wywodzi swoją nazwę od niepowtarzalnego białego wzoru na liściach - uważanego za ślady po mleku Dziewicy Maryi. Liście te wytwarzają mlecznobiały sok po oderwaniu od łodygi. W niektórych kulturach ostropest rozpowszechnił się pod nazwą „Korona Chrystusa”, inspirowaną kolczastym wyglądem czerwonawo-fioletowych kwiatów.

Pochodzący ze skalistych gór w basenie Morza Śródziemnego, ostropest znacznie się rozprzestrzenił przez tysiąclecia i obecnie można go znaleźć na całym świecie, od Ameryki Północnej po Azję Mniejszą, a nawet w Australii.

Ta roślina lecznicza, sięgająca nawet do 1,5m wysokości, jest pokrewna rodzinie stokrotek i może być spotykana w ogrodach na całym świecie, gdzie duże, fioletowe kwiaty stanowią często dekorację. Ostropest rośnie dziko głównie w ciepłych, nasłonecznionych miejscach, na glebach bogatych w składniki odżywcze.

W czasach antycznych oset Św. Marii był także znany jako warzywo. Wszystkie jego części: korzenie, liście, łodygi oraz kwiaty po uprzednim umyciu były uważane za jadalne – surowe czy gotowane. Ze względu na smaczne, jadalne kwiaty ostropest był też nazywany dzikim karczochem, jego kolczaste „listki” były bowiem spożywane dokładnie w taki sam sposób, jak zwykłe karczochy.

O jego właściwościach jako ziela leczniczego zrobiło się głośno dopiero w połowie XIX wieku. W historii znane są zastosowania ostropestu jako remedium na zaburzenia funkcjonowania wątroby, np. zapalenie i marskość wątroby oraz problemy z pęcherzykiem żółciowym.

Działanie kwiatów ostropestu plamistego na przewód pokarmowy

Obecnie głównie używa się długich na około 7 mm, szarawo-brązowych nasion ostropestu i ich ekstraktów. Zawarta w owocach i nasionach ostu (Silybi mariani fructus), aktywna substancja sylimaryna chroni komórki wątroby przed wieloma toksynami57, 73, 161. Ostropest plamisty wykazuje także właściwości ochronne błony śluzowej żołądka 99, 101. Ponadto zwalcza wolne rodniki i działa przeciwzapalnie 5, 57, 73, 161.

Wszystkie te zalety ostropestu w połączeniu z innymi ziołami leczniczymi przyczyniają się do wielokierunkowego działania 5, 8, 10, 130, 139 leku Iberogast®. Preparat ten zawiera wyciągi z dziewięciu naturalnych ziół 5, 45, 88, 105, które zapewniają ulgę w dolegliwościach takich jak bóle brzucha, nudności, uczucie pełności i skurcze brzucha – czyli objawach zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, między innymi dyspepsji oraz zespołu jelita drażliwego23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.

WIĘCEJ O BÓLU BRZUCHA

W skrócie: Oto jak owoce ostropestu działają w leku Iberogast®

Aktywny wpływ ostropestu na objawy dyspepsji czynnościowej  
Aktywacja mięśni w dolnej części żołądka  
Rozluźnienie mięśni w górnej części żołądka  
Aktywny wpływ rumianku na objawy dyspepsji czynnościowej    
tabe-leaf-1x
Aktywacja mięśni w dolnej części żołądka    
leaf-bullet01
Rozluźnienie mięśni w górnej części żołądka    
leaf-bullet-03

Legenda: 

Wysoki wpływ
leaf-bullet-03
Średni wpływ
tabe-leaf-1x
Lekki wpływ
leaf-bullet01

 

Interesujące fakty na temat ostropestu plamistego

Czy wiesz, że:

  • Ostropest plamisty pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego i północnej Afryki?
  • Jego fioletowe kwiaty kwitną od czerwca do września?
  • Oset Św. Marii jest uważany za chwast w niektórych częściach świata? Roślina może dojrzeć w ciągu roku i rozrasta się niezwykle szybko.
  • Aktywny składnik ostropestu plamistego nazywany sylimaryną jest mieszaniną flawonoidów57, 73, 161?
Iberogast stojący obok szklanki z wodą i wazonu z kwiatkiem.

Iberogast®

Iberogast classic