Kwiaty rumianku
(Matricariae flos)

White flowers of Chamomile, that has an anti-inflammatory effect on the digestive tract

Rumianek niemiecki (Matricaria recutita) jest jednym z najpopularniejszych ziół leczniczych w świecie zachodnim. Prawie wszyscy znają jego przyjemny, subtelny zapach. Kwiaty rumianku są używane niemal wszędzie do celów terapeutycznych. To nie przypadek: efekt leczniczy kwiatu rumianku znany jest od tysiącleci. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym przewodu pokarmowego, czy podrażnieniem skóry - kwiaty rumianku są dobrym wyborem w leczeniu różnych objawów59, 67, 120.

Pochodzenie i wiele różnych leczniczych zastosowań rumianku.

Niemiecki rumianek zazwyczaj rośnie dziko, nisko nad ziemią - obecnie często można go znaleźć w sąsiedztwie miejskich ogrodów ziołowych. Rumianek jako lekarstwo jest używany od tysięcy lat. Początki takiego zastosowania wiąże się ze starożytnymi Egipcjanami, Grekami i Rzymianami. W historii stosowano go w leczeniu wielu schorzeń, między innymi bólu gardła, przeziębienia, zapalenia dziąseł, bezsenności i wrzodów żołądka 59, 67, 120. Wszystkie ekstrakty, herbaty lub inne preparaty z rumianku pochodzą z białej i żółtej główki kwiatu, którą wysusza się i formuje porcje zioła, a także z niebieskawego oleju, który może pomóc zmniejszyć obrzęk i zatrzymać rozwój bakterii 59, 67, 120.

Rumianek stosuje się także w wytwarzaniu zwykłego płynu do płukania jamy ustnej, który pomaga leczyć dolegliwości jamy ustnej, takie jak owrzodzenie czy zapalenie dziąseł.

Rumianek jest również popularnym składnikiem maści na podrażnioną skórę 59, 67, 120.

Działanie kwiatów rumianku na przewód pokarmowy.

To nie przypadek, że kwiaty rumianku stosowane są w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych już od czasów piramid i nie bez powodu rumianek jest ważnym składnikiem leku Iberogast®. Kwiaty rumianku mają działanie przeciwzapalne oraz chroniące błonę śluzową, a jednocześnie mogą zrównoważyć ruchliwość żołądka i tym samym go pobudzić 5, 59, 67, 88, 99, 100, 120, 152

Ponadto kwiaty rumianku regulują produkcję kwasu w żołądku. Pozytywne właściwości przeciwzapalne mogą również pomóc w dbaniu o podrażnioną skórę, w leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych błony śluzowej oraz jako środek wziewny na przeziębienia7, 59, 67, 120. To terpenoidy i flawonoidy zawarte w rumianku przyczyniają się do jego właściwości leczniczych 59, 67, 120.

BÓL BRZUCHA

W skrócie: Oto jak kwiaty rumianku działają w leku Iberogast®

Poniższe zestawienie pokazuje działanie ekstraktu kwiatów rumianku w leku Iberogast®5:

Aktywny wpływ rumianku na objawy dyspepsji czynnościowej      
Aktywacja mięśni w dolnej części żołądka    
tabe-leaf-1x
Rozluźnienie mięśni w górnej części żołądka    
tabe-leaf-1x
Działanie przeciwzapalne    
leaf-bullet-03
Regulacja produkcji kwasu    
leaf-bullet-03
Ochrona błony śluzowej    
leaf-bullet-03

Legenda: 

Wysoki wpływ
leaf-bullet-03
Średni wpływ
tabe-leaf-1x
Lekki wpływ
leaf-bullet01

 

Interesujące fakty na temat rumianku

Czy wiesz, że:

  • Niemiecki rumianek wygląda bardzo podobnie do niektórych pokrewnych gatunków rumianku, takich jak rumianek rzymski lub szlachetny rumianek? Te gatunki są jednak rzadko stosowane z racji uboższych właściwości leczniczych. 

Iberogast stojący obok szklanki z wodą i wazonu z kwiatkiem.
  • Rumianek był już popularny w starożytnym Egipcie ze względu na to, że jego kwiaty złożone z żółtych główek i białych płatków były uznawane za kwiaty boga Słońca "Ra"?

  • Niemiecki rumianek zawdzięcza swą reputację leczniczą starożytnym Grekom?

  • Rumianek oryginalnie pochodzi z Europy Południowej i Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu? Przez stulecia jednak szeroko rozpowszechnił się w całej Europie, Ameryce Północnej i Australii.

  • Niemiecki rumianek najlepiej rośnie na bogatych w składniki odżywcze glebach ilastych i gliniastych?

  • Roślina rumianku może osiągać wysokość od 25 do niemal 130 cm z bardzo rozgałęzioną łodygą?

  • Z powodu intensywnej hodowli do celów leczniczych, od końca XX wieku pojawiły się różne odmiany rumianku??

Zobacz przegląd ziół leczniczych w leku Iberogast®

Iberogast®

Iberogast classic