Ubiorek gorzki
(Iberis amara)

White flowers of Iiberis amara’s, that can alleviate your digestive symptoms

Wszechstronny środek na dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Pierwsza wzmianka o Iberis amara pojawiła się dawno, dawno temu: istnieje przekaz, jakoby grecki lekarz Galenos (131 - 215 n.e.) leczył iberyjskiego pacjenta kwiatami ubiorka gorzkiego. W późnym średniowieczu roślina była stosowana jako łatwo dostępny domowy środek na skurcze i stany zapalne, zwykle podawany w formie wina lub toniku. Obecnie zioło lecznicze jest stosowane jako jeden ze składników preparatu Iberogast®5, 45, 98, 105, na objawy ze strony przewodu pokarmowego 23, 28, 45, 79 114, 115, 123, 149, 187, między innymi wzdęcia lub skurcze brzucha, a także na uczucie pełności oraz mdłości.

Pochodzenie Iberis amara

Skaliste wybrzeża Morza Śródziemnego były idealnym gruntem dla tej niezwykle łatwo adaptowalnej rośliny. Obecnie jej drobne koronkowe białe kwiaty są często używane do wypełniania ogrodów skalnych w całej Europie jako idealni towarzysze dla późno kwitnących roślin. Każdy kwiat ubiorka ma cztery białe płatki różnej wielkości, przypominające mały łuk.

Iberis amara ma słodki zapach, ale smakuje gorzko – stąd drugi człon jego nazwy. Wywodzi się z łacińskiego słowa „amarus”, co oznacza gorzki. Nazwa „Iberis” pochodzi z greki i oznacza „rzeżuchę”. Przypuszcza się jednak także, że słowo to nawiązuje do starożytnej rzymskiej nazwy Hiszpanii (Iberia), gdzie roślina rosła i, jak już wspomniano, była stosowana w leczeniu pierwszych pacjentów.

Nazwa „ubiorek gorzki” ma również związek z jego śródziemnomorskim pochodzeniem. Angielskie tłumaczenie ubiorka „candytuft” może kojarzyć się z „candy” czyli słodyczami, ale nie takie powiązanie wpłynęło na jego nazwę. Chodzi o pochodzenie rośliny z Candia, miasta bardziej znanego jako Heraklion, największego ośrodka miejskiego na Krecie, gdzie rosła ona w obfitości.

Obecnie roślina jest klasyfikowana w niektórych krajach jako zagrożona wyginięciem, ponieważ rolnictwo ma spory wpływ na jej naturalne środowisko.

Działanie Iberis amara na przewód pokarmowy

To zioło lecznicze ma niezwykłą zdolność wpływania na motorykę przewodu pokarmowego7, 90, 96, 132, 143, 149. Jego gorzki ekstrakt działa tonizująco na mięśnie znajdujące się w dolnej części żołądka, odpowiedzialne za przesuwanie treści pokarmowej. Ta właściwość może pomóc w zwalczaniu uczucia pełności.

Ekstrakty z suszonych, gorzkich kwiatów ubiorka wchodzące w skład leku Iberogast® potrafią zwalczać uczucie sytości regulując jednocześnie produkcję kwasu, a tym samym łagodząc zgagę 5, 98, 102, 147 i dbając o ochronę błony śluzowej. Iberis amara chroni również przed powstawaniem wolnych rodników, dzięki zawartym w ziele substancjom roślinnym 75, 153, 155, 192. Ubiorek wykazuje działanie tonizujące na mięśnie, dlatego pacjenci cierpiący na zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego stosujący Iberogast® mogą łagodzić swoje dolegliwości także dzięki tej właściwości 5, 88, 94, 129, 141, 147.

WIĘCEJ O ZESPOLE JELITA DRAŻLIWEGO (IBS)

W skrócie: Działanie ubiorka gorzkiego w leku Iberogast®

Poniższe zestawienie pokazuje działanie iberis amara w leku Iberogast®5:

Aktywny wpływ iberis amara na objawy dyspepsji czynnościowej      
Aktywacja mięśni w dolnej części żołądka    
tabe-leaf-1x
Rozluźnienie mięśni w górnej części żołądka      
Działanie przeciwzapalne    
leaf-bullet01
Regulacja produkcji kwasu    
leaf-bullet-03
Ochrona błony śluzowej    
tabe-leaf-1x

Legenda: 

Wysoki wpływ
leaf-bullet-03
Średni wpływ
tabe-leaf-1x
Lekki wpływ
leaf-bullet01

 

Interesujące fakty na temat Iberis amara

Czy wiesz, że 94, 147:

  • Bayer Vital GmbH uprawia ubiorka gorzkiego w okolicach siedziby firmy w Darmstadt? Robi to już od 50 lat.
  • Dziko rosnącym leczniczym roślinom ubiorka w Niemczech grozi wyginięcie? Pojedyncze zagony występują tylko na polach i w winnicach na południowym zachodzie.
  • Zapach kwiatów ubiorka gorzkiego jest słodki, ale smak gorzki?
  • Kwiaty ubiorka gorzkiego kwitną co roku, od maja do sierpnia?
Iberogast stojący obok szklanki z wodą i wazonu z kwiatkiem.

Iberogast®

Iberogast classic