Gazy

Starsza kobieta uśmiechająca się i patrząca w górę

Gazy – Jak odebrać wiatr żaglom

Po pierwsze: Nie panikuj! Gazy są zupełnie normalne. Każdy człowiek ma określoną ilość gazów w jelitach. To część zdrowego procesu trawienia. Dopiero doświadczanie gazów jako niekomfortowego doznania staje się komplikacją z symptomami takimi jak wzdęcia i rozdęcie84, 96. Mogą też stać się niezręczną przypadłością, zwłaszcza jeśli przebywasz w miejscu publicznym, a gazy muszą znaleźć sobie ujście.

Cztery sposoby pozbywania się gazów:

•    Bekanie (choć w miejscu publicznym ta czynność nie należy do przyjemnych)
•    Absorpcja i wydech w małych ilościach (po przejściu gazu przez przewód pokarmowy)
•    Albo: wypuszczenie powietrza (które niestety wyda niezręczny dźwięk)

Co ważne: wypuszczanie do 24 gazów w ciągu 24 godzin uważa się za normalne, dopiero przewyższająca tę wartość ilość gazów określa się jako problem.

Mężczyzna siedzi przy biurku z laptopem i kartkami, na których są wykresy.

Te powody gazów wiszą w powietrzu:

Nawyki żywieniowe: Do najważniejszych i najczęstszych czynników wywołujących gazy należą „złe” nawyki żywieniowe.

Szybkość jedzenia: łapczywe jedzenie może doprowadzić do połknięcia dużej ilości powietrza wraz z pokarmem, które następnie dociera do przewodu pokarmowego.

Niektóre produkty: żywność sama w sobie może sprzyjać gazom, np. soczewica, fasola itp., a także również bardzo obfite, tłuste lub słodkie potrawy, a także nadmierne spożywanie alkoholu i kawy.

Substytuty cukru: takie jak sorbitol lub ksylitol, które zalecane są w wielu dietach, a także lekkie i bezcukrowe produkty mogą również być czynnikami sprzyjającymi gazom.

Stres: problemy trawienne mogą wynikać z wysokiego i długo utrzymującego się poziomu stresu.

Nietolerancja pokarmowa: szczególnie laktozy i fruktozy mogą wywoływać gazy: oba cukry przechodzą niestrawione przez przewód pokarmowy z powodu braku wewnętrznych enzymów, które by je rozłożyły. Bakterie w jelicie grubym, zadowolone z tego dodatkowego pokarmu, wytworzą gaz poprzez trawienie tych cukrów.

Brak równowagi we florze jelitowej: ludzie cierpiący na gazy mogą wykazywać inny skład jelitowej flory bakteryjnej, niż osoby pozbawione tego problemu.

Bakterie jelitowe: większość gazów w jelitach jest wytwarzana przez bakterie jelitowe jako część normalnego procesu trawienia. Proces ten mogą zintensyfikować niektóre pokarmy. Błonnik zawarty w pokarmie roślinnym poprawnie uważa się za zdrowy, ale może on także powodować wzdęcia.

Dwie kobiety gotują posiłek w kuchni.

Jak zapobiegać gazom?

Istnieją różne domowe sposoby i leki przeciw nieprzyjemnym gazom:

•    Unikanie żywności uważanej za sprzyjającą gazom.
•    Unikanie produktów, których organizm nie toleruje - na przykład produktów mlecznych w przypadku nietolerancji laktozy; czerwonego wina lub sera w przypadku nietolerancji histaminy.
•    Zarówno u dzieci, jak i dorosłych, pomocny może być delikatny masaż brzucha w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
•    Przykładanie lokalnie na brzuch ciepłego okładu, np. termoforu
•    Stosowanie środków tzw. wiatropędnych, takich jak kminek62, 43. Ich aktywnymi składnikami są olejki eteryczne, które ułatwiają odpływ gazów jelitowych. Środki te nie zapobiegają gazom, raczej zapewniają im bardziej niepozorne ujście. Jeśli używasz takich środków dla dzieci, pamiętaj o stosowaniu odpowiednich sprawdzonych produktów.

Możesz też po prostu wypróbować Iberogast®. Jest to naturalny lek ziołowy5 , 45, 100, 107, który może być stosowany w przypadkach czynnościowych zaburzeń trawiennych, charakteryzujących się między innymi gazami, uczuciem pełności, a także wzdęciami.23, 28, 45, 114, 115, 149, 187
Działanie leku Iberogast® wynika z unikalnej kombinacji dziewięciu ekstraktów z ziół leczniczych (także kminku)5, 45, 98, 105 o silnym działaniu, które wzmacniają się nawzajem5, 135, 177 i odczuwalnie łagodzą gazy oraz inne objawy jelitowe czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego, takie jak23, 28, 45, 114, 115, 149, 187:

•    Skurcze brzucha - Skurczowy lub przypominjący kolkowy ból bez wyraźnej lokalizacji
•    Nudności- Nagła potrzeba zwymiotowania, choć same wymioty na ogół się nie pojawiają
•    Ból żołądka - Różni się w zależności od przyczyny. Zwykle znajduje się po lewej stronie tułowia, w przybliżeniu pod przeponą.
•    Ból brzucha - Ból poniżej mostka / ból zlokalizowany w górnej części brzucha
•    Uczucie pełności- Uczucie zapchania bez związku z ilością spożytego pokarmu, która mogłaby je wytłumaczyć

Iberogast®

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne i związane z licznymi dolegliwościami, ale często utrudniają codzienne życie. Całe szczęście istnieje Iberogast®: połączenie dziewięciu ziół leczniczych5, 45, 98, 105 skoncentrowane na walce zarówno z podstawowymi przyczynami5, 8, 10, 130, 191 jak i irytującymi objawami23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.

Wszystko o Iberogast®

Bibliografia

Iberogast®

Butelka Iberogast wśród liści.