Owoc kminku
(Carvi fructis)

White flower of Caraway, the spice with the healing effect

Jednym z głównych naturalnych środków stosowanych w problemach trawiennych jest kminek43, 62, zioło lecznicze z tej samej rodziny co koper włoski. Kminek jest przyprawą stosowaną w przygotowaniu wielu potraw, takich jak smażone ziemniaki, kapusta kiszona, a nawet chleb. Jednak nie tylko smak sprawia, że kminek jest tak wyjątkowy - jego lekko relaksujące działanie przekształca trudne do strawienia, wzdymające lub wysokotłuszczowe posiłki w dobrze przyswajalne7, 11, 43.

Jako składnik leku Iberogast® owoc kminku przyczynia się do tonizującego działania preparatu na przewód pokarmowy 5, 11, 43, 88, 141, 152.

Znany także jako kmin rzymski, kminek rośnie na Bliskim Wschodzie, w Europie i północnej Afryce. Pochodzenie jego nazwy jest szeroko dyskutowane, ponieważ zarówno jej greckie brzmienie (karon) oraz sanskryckie (karavi) były używane jako określenia innych roślin (kminu i kopru).

Działanie owocu kminku na przewód pokarmowy

Owoce kminku mają kilka zalet: wykazują nie tylko działanie przeciwskurczowe, ale także pomagają w walce z wzdęciami i uczuciem pełności13, 45, 64.

Kminek został oficjalnie uznany przez Europejską Organizację Naukową ds. Fitoterapii („ESCOP”) jako środek na dolegliwości żołądkowe i wzdęcia u dzieci często cierpiących na kolki 44.

Cenne składniki kminku pobudzają trawienie. Dzięki działaniu bakteriobójczemu kminek może również zapobiegać stanom zapalnym w przewodzie pokarmowym. W leku Iberogast® ekstrakty z kminku przyczyniają się do działania przeciwzapalnego i chroniącego błonę śluzową 5, 43, 62, 99, 101.

W skrócie: oto, jak owoc kminku w leku Iberogast® wpływa na trawienie

Aktywny wplyw kminku na objawy dyspepsji czynnosciowej      
Aktywacja miesni w dolnej czesci zoladka    
tabe-leaf-1x
Rozluznienie miesni w górnej czesci zoladka      
Dzialanie przeciwzapalne    
tabe-leaf-1x
Regulacja produkcji kwasu    
leaf-bullet01
Ochrona blony sluzowej    
leaf-bullet-03

Legenda: 

Wysoki wpływ
leaf-bullet-03
Średni wpływ
tabe-leaf-1x
Lekki wpływ
leaf-bullet01

 

Pierwsze znane zastosowania nasion kminku.

Warto wiedzieć, że nasiona kminku wcale nie są nasionami. Owoce kminku rosną bowiem jak niełupki - suszone, proste owoce, zawierające zaledwie po jednym nasionku. Pierwsze znane zastosowanie kminku pochodzi z roku 3000 p.n.e. - w fundamentach domów datowanych na ten okres znaleziono suszone owoce. Pierwsze pisemne świadectwo pochodzi z roku około 200 n.e. o ziele wspomniano w starym rzymskim zbiorze przepisów De re coquinaria („Na temat gotowania”), znanym również jako Apicius.

Interesujące fakty na temat kminku

Czy wiesz, że:

  • W średniowieczu sądzono, że kminek ma mistyczne moce? Na przykład, torebka z kminkiem zawieszona wokół szyi miała chronić przed złymi duchami.
  • Kminek jest jednym z najbardziej popularnych dziko rosnących ziół w Niemczech?
  • Tylko brązowe owoce kminku o kształcie półksiężyca i mocnym aromacie mogą być używane jako przyprawa?
  • Roślina dojrzewa na nieco wapiennych, bogatych w składniki odżywcze glebach? W dodatku preferuje ona ubogie murawy i miejsca chronione od słońca.

Zobacz przegląd wyciągów z ziół leczniczych w leku Iberogast®

Iberogast stojący obok szklanki z wodą i wazonu z kwiatkiem.

Iberogast®

Iberogast classic