Ból brzucha

Młoda kobieta z długimi, ciemnymi włosami uśmiecha się szeroko

Ból i skurcze brzucha – przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z nimi

Ból nie oszczędza prawie nikogo: niemal każdy przynajmniej raz cierpiał z powodu skurczów żołądka i jelit. Stres, niewłaściwa dieta, czy inne schorzenia - przyczyny bólu brzucha lub skurczów żołądkowo-jelitowych mogą być bardzo różne. Często odpowiedzialne za nie są zaburzenia przewodu pokarmowego. Dowiedz się, jak rozwijają się objawy oraz jakie metody i środki mogą pomóc Ci w walce ze skurczami żołądkowo-jelitowymi.  

Fiolka wypełniona zielonym płynem

Skurcze żołądka i jelit – jak je odczuwamy?

Kłucie, rwanie czy raczej ucisk? Ból brzucha ma wiele odmian. To, jak jest odczuwany, może być za każdym razem inne - i zależy głównie od przyczyny. Bez względu na to, jak opisujesz ten ból, jedno jest zawsze takie samo: lokalizacja bólu. Żołądek znajduje się po lewej stronie tułowia, jest w większej części ukryty pod lewym łukiem żebrowym. Jeśli ból występuje w tym obszarze, to właśnie żołądek jest najbardziej prawdopodobnym źródłem dyskomfortu.  

Skurcze żołądka - poważna postać bólu brzucha - charakteryzują się bardzo silnymi bólami kolkowymi. Zwykle trwają tylko kilka sekund, ale są na tyle bolesne, że pacjent czuje się tak, jakby był rozdzierany od środka. W zależności od osoby określa się je jako ostre, palące lub tnące. Skurcze żołądka często pojawiają się nagle i kilka razy z rzędu. 

Z kolei ból jelit jest przeważnie bólem głębokim lub centralnym. W większości przypadków objawy występują na poziomie pępka lub poniżej. Skurczom jelit dość często towarzyszy dudnienie. Generalnie zlokalizowanie skurczów przewodu pokarmowego jest trudne, co może skutkować niewłaściwym leczeniem. 

Jak rozwija się ból brzucha?

Przyczyny bólu brzucha lub skurczy żołądkowo-jelitowych są różnorodne.   

Normalny proces trawienia wygląda następująco20: gdy tylko miazga pokarmowa dostanie się do żołądka przez zwieracz przełyku (mięsień w kształcie pierścienia tuż przy wejściu do żołądka), mięśnie brzucha zaczynają ruch falujący i ugniatający, aby wymieszać pokarm. Pokarm uprzednio zmielony w jamie ustnej i zmieszany ze śliną jest przechowywany i przygotowywany do dalszego trawienia. Jedzenie następnie spędza w żołądku do pięciu godzin, po czym przechodzi porcjami do jelita. 

Jelita rozkładają treść pokarmową na mniejsze, łatwe do zutylizowania komponenty – składniki odżywcze. W tym celu w jelicie cienkim są wykorzystywane soki trawienne z trzustki oraz woreczka żółciowego. Gdy wykonają swoją pracę, błona śluzowa jelit może zająć się absorbcją, dzięki licznym zagięciom oraz dużej powierzchni jest w stanie wchłonąć dużą ilość składników odżywczych, które potem są utylizowane przez organizm oraz doprowadzane do układu krążenia. Jelito następnie wydala to, co pozostało i nie zostało zużyte przez organizm. 

Jeśli ten złożony proces zostanie zaburzony, wówczas mogą wystąpić bóle żołądka lub skurcze żołądkowo-jelitowe.   

Towarzyszą im często następujące objawy: 

  • uczucie ucisku w brzuchu 
  • bekanie 
  • uczucie pełności  
  • zgaga 
  • wzdęcia 
  • ból brzucha 
  • skurcze jelit

Radzenie sobie z tymi objawami jest często trudne dla cierpiącej osoby, szczególnie jeśli zdarzają się często. Codzienne życie zostaje zaburzone, a strach przed dolegliwościami staje się nieustannym kompanem.

Co jeszcze wywołuje ból brzucha i skurcze żołądkowo-jelitowe?  

Jak już wspomniano, zaburzona ruchliwość lub nadwrażliwość nerwów to dwa podstawowe mechanizmy, które mogą być odpowiedzialne za rozwój dolegliwości w przewodzie pokarmowym41, 50, 53, 90, 96, 115. Te dysfunkcje są, obok innych, przyczyną dyspepsji czynnościowej lub zespołu jelita drażliwego, czyli czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, dla których nie udaje się zdiagnozować żadnej leżącej u ich podstawy przyczyny organicznej. Czynnościowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe charakteryzują się objawami, takimi jak wczesne uczucie sytości, uczucie pełności, wzdęcia lub ból brzucha53, 54, 166

Jeśli nerwy są wyjątkowo wrażliwe na podrażnienia, naturalne procesy fizyczne, takie jak ruch lub wypełnienie żołądka i jelit, są postrzegane jako zbyt intensywne, a sygnały są przekazywane do mózgu za pośrednictwem receptorów czuciowych i nerwów41, 50, 53, 90. Mózg odbiera te sygnały, które następnie człowiek odczuwa jako ból w górnej części brzucha lub skurcze jelit w okolicy pępka pępka.  

Zaburzona motoryka ze zwiotczałymi lub zbyt napiętymi mięśniami może również prowadzić do bólu brzucha. Jeśli poważnie napięte mięśnie są dodatkowo rozpychane, na przykład przez trawione jedzenie, ośrodki bólu mogą zostać podrażnione20

Dodatkowo nadprodukcja kwasu żołądkowego lub nadwrażliwość na kwas żołądkowy może sprawić, że błona śluzowa zostanie naruszona5, 166. A to znów może przyczynić się do odczuwania bólu. 

Także niektóre choroby wywołują poważny ból brzucha. Przykładowo w zapaleniu błony śluzowej żołądka, uszkodzona zostaje warstwa śluzu wyściełająca wnętrze żołądka. Kwas żołądkowy może bezpośrednio atakować komórki błony śluzowej żołądka, a oprócz bólu w żołądku powodować także inne dolegliwości, takie jak nudności i wymioty. Przyczyną nieżytu żołądka mogą być bakterie, leki193, a nawet własny układ odpornościowy14

Ponadto za skurcze żołądkowo-jelitowe mogą być odpowiedzialne następujące czynniki lub choroby:  

  • Niestrawność czynnościowa (jak przedstawiono powyżej)  
  • Zespół jelita drażliwego (jak przedstawiono powyżej) 
  • Zakażenia przewodu żołądkowo-jelitowego  
  • Wzdęcia 
  • Gazy 
  • Refluks (zgaga)  
  • Wrzody żołądka 
  • Rak żołądka

Jeśli nie masz pewności, skąd pochodzą Twoje objawy lub podejrzewasz, że masz stan chorobowy, nie bój się szukać pomocy lekarza. Nie jest łatwo zidentyfikować problemy żołądkowo-jelitowe, ponieważ wiele czynników odgrywa rolę. Lekarz postara się uzyskać najlepszy możliwy obraz Twojej sytuacji: zapyta cię o Twoje dolegliwości i wszelkie wcześniej istniejące choroby. Rozpoznane przyczyny, czas trwania, rodzaj bólu, lokalizacja i towarzyszące objawy odgrywają również ważną rolę w wyłuskaniu problemu. Lekarz zapyta Cię ponadto o Twój styl życia i nawyki żywieniowe, stolec, oddawanie moczu i wszelkie wahania masy ciała. Również badanie dotykowe, monitorowanie dźwięków żołądka lub USG żołądka mogą pomóc specjaliście w diagnozie. Czasami konieczne będzie badanie krwi, gastroskopia lub kolonoskopia. 

Leaves

Ból brzucha u dzieci 

Dzieci często cierpią z powodu bólu brzucha145. Zmartwieni rodzice zadają sobie pytanie, co może być przyczyną dolegliwości: tłuste jedzenie wieczorem? Wirus żołądkowo-jelitowy? Czy zwykły strach przed szkołą? Aby wykluczyć przyczynę fizyczną, należy zawsze skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli ból utrzymuje się lub często powraca.   

Zwłaszcza małe dzieci mają często trudności z poprawnym zlokalizowaniem bólu, i inne części ciała mogą być pod jego wpływem. Jednak jeśli dzieci narzekają na ból brzucha, często jest to spowodowane (szkolnym) stresem. Może to wywołać zaburzenia w ruchu żołądka (ruchliwość) i nadwrażliwość w przewodzie pokarmowym - a tym samym dolegliwości, takie jak nudności, wzdęcia, skurcze żołądka i gazy. Oprócz bólu brzucha istnieją inne objawy, które mogą być związane ze stresem, na przykład:   

  • Bezsenność  
  • Zaburzenia odżywiania  
  • Zmiany zachowań (agresja lub wycofanie) 
  • Deficyt koncentracji   

Jeśli powodem bólu brzucha jest stres, są sposoby by go zwalczyć i mu zapobiegać:  

  • Aktywnie słuchaj dziecka i zadawaj mu pytania o zmartwienia i lęki, jednocześnie oferując sugestie rozwiązań.
  • Pomóż dziecku spędzać czas wolny w relaksujący sposób - dzięki wybranym zajęciom / hobby, które są przyjemne, z wystarczającą ilością czasu na zabawę i dla przyjaciół. 
  • Pokaż swojemu dziecku, że szkoła jest dobrym miejscem, zachęcając je do regularnego uczęszczania - w przeciwnym razie problem może się tylko pogorszyć.  

Jeśli nie masz pewności, skąd biorą się dolegliwości u Twojego dziecka lub podejrzewasz, że ma ono stan chorobowy, szukaj pomocy u lekarza!  

Ból brzucha podczas ruszania się, biegania lub chodzenia

Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia w codziennym życiu i umiarkowane zajęcia sportowe wspierają równowagę żołądkowo-jelitową, co sprawia, że na przykład zaparcia występują rzadziej. Jednak niektóre osoby zgłaszają ból brzucha po wysiłku fizycznym, takim jak bieganie. Nauka od dłuższego czasu zajmuje się związkiem między sportem a dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, ale nie wszystkie szczegóły zostały jeszcze przebadane. Jednym z wyjaśnień bólu brzucha może być wzrost ciśnienia w zwieraczu przełyku, natychmiast po wysiłku fizycznym. Niektórzy uważają to za bolesne. Ale ciśnienie normuje się w ciągu godziny od zakończenia ćwiczenia.  

Wymagająca aktywność fizyczna może również mieć wpływ na motorykę i opróżnianie żołądka. W niektórych badaniach zauważono hamujący wpływ wysiłku na opróżnianie żołądka przy dużej intensywności ćwiczeń. Podczas dużego wysiłku może dojść dodatkowo do lekkiego odwodnienia i podwyższonej temperatury ciała.   

Czasami ludzie trenujący do zawodów przyjmują dużo węglowodanów, mają zwiększoną ilość pokarmu w żołądku podczas sportu oraz mogą doświadczać dodatkowego stresu emocjonalnego związanego z uwalnianiem hormonów. Te wszystkie czynniki wpływają na opóźnione opróżnianie żołądka - i mogą prowadzić do korespondujących z tym problemem dolegliwości. 

Blondwłosa kobieta wybiera różne rodzaje sałaty, robiąc zakupy spożywcze.

Co jeść, by złagodzić ból brzucha?  

Wielu ludzi może zaostrzyć swoje istniejące wcześniej dolegliwości żołądkowo-jelitowe z powodu własnych nawyków żywieniowych i niewłaściwych pokarmów. Jeśli przewód pokarmowy nie może działać w optymalny sposób, ważne jest, aby dostarczać mu odpowiedniego jedzenia, które powinno być lekkostrawne i przyjazne dla żołądka.   

Należą do niego produkty zawierające błonnik i dobre tłuszcze, takie jak: 

  • chude mięso i kiełbasy (np. drób) 
  • łagodne sery 
  • niskotłuszczowe potrawy z mleka i jajek  
  • tłuszcze roślinne 
  • owoce i warzywa, takie jak: 
  • jabłka 
  • banany  
  • gruszki  
  • koper włoski 
  • marchew  
  • cukinie są również dobrze tolerowane.   

Równie ważne, jak właściwy wybór jedzenia, jest jego właściwe przygotowanie. Odpowiednie metody, takie jak delikatne gotowanie i gotowanie na parze, to najlepsze sposoby na przyrządzenie posiłku. Oprócz tego, żywność powinna zawierać jak najwięcej składników odżywczych.

Równie istotny jest czas poświęcony na posiłek. Aby uniknąć nadwyrężania żołądka, lepiej jeść kilka małych posiłków w ciągu dnia85. Najważniejsze: słuchaj swojego ciała – spożywając pewne produkty, zauważysz kiedy i czy należy ich unikać. Aby zmniejszyć bóle brzucha i inne żołądkowo-jelitowe dolegliwości po posiłku, podstawą jest uważne przyglądanie się swoim nawykom żywieniowym.

Domowe sposoby na ból brzucha

Jest wiele sposobów leczenia bólu brzucha w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego, które są wywoływane przez czynniki zewnętrzne, a nie powodowane żadną chorobą organiczną. Poniższe rozwiązania często okazują się skuteczne, jeśli Twoje dolegliwości są wywoływane przez odżywianie lub stres. Mogą pomóc złagodzić objawy i ułatwić codzienne życie: 

Unikaj stresu48 i wpleć relaksujące chwile w codzienne życie, np. zażywaj kąpieli ziołowych z dodatkiem lawendy lub rób okłady z użyciem termoforu. Także powolne, krótkie spacery mogą pomóc Ci się rozluźnić. Jeśli żołądek zaczyna się buntować, bardzo kojący okaże się masaż: pocieraj brzuch płaską dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez kilka minut. To popycha zgromadzone powietrze dalej i pobudza trawienie. 

Postaraj się regularnie ruszać – wystarczająca ilość ćwiczeń jest ważnym aspektem w walce z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi: lekki jogging, pływanie lub jazda na rowerze może zrównoważyć trawienie i zapobiec zaparciom. Zaleca się minimum dwie sportowe aktywności tygodniowo.

Jak już wspomniano, również dobre odżywianie jest rekomendowane: postaraj się unikać wysokotłuszczowych, mocno przyprawionych, bardzo słodkich lub wyjątkowo słonych potraw oraz takich, które Tobie szczególnie szkodzą2, 16, 42, 66, 77, 131. Pij około dwóch litrów płynu dziennie, najlepiej wody. Herbaty z mięty pieprzowej63, kminku38, kopru włoskiego55, anyżu13 i rumianku59 mają również dobry wpływ na trawienie.  

Ogólnie rzecz ujmując, zioła lecznicze są dobrym sposobem na złagodzenie niestrawności. Iberogast® jest lekarstwem łączącym aż 9 ziół10, 45, 98, 105. Dzięki unikalnej kombinacji ekstraktów z naturalnych ziół leczniczych lek ma odczuwalny wpływ na różne odcinki przewodu pokarmowego (zasada wielokierunkowego działania, multi-target), a tym samym łagodzi rozmaite dolegliwości czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych: niestrawności i zespołu jelita drażliwego23, 28, 79, 114, 115, 123, 149, 187, w tym także ból i skurcze brzucha.

Matka bawi się z dzieckiem

Odczuwalna ulga: leki na ból brzucha i skurcze żołądkowo-jelitowe  

Leczenie bólu brzucha i skurczy zależy przede wszystkim od zidentyfikowanej przyczyny bólu. Dlatego poprzedza je dokładne rozpoznanie problemu. Lekarz zadaje pytania o ból, nawyki, styl życia i bada pacjenta. Jednak czynnik wywołujący nie zawsze jest oczywisty przy skurczach żołądka i często może występować więcej niż jeden faktor odpowiedzialny za objawy. 

Co pomaga na ból brzucha? Jeśli szukasz ulgi od objawów powiązanych z czynnościowymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, najbardziej odpowiednie mogą 

być leki takie jak Iberogast® 5, 8, 10, 23, 28, 45, 114, 115, 130, 149, 187, 191, które celują w dane objawy i łagodzą kilka z nich jednocześnie. Skoncentrowana potęga natury23, 28, 79, 114, 115, 116, 123, 149, 187 składa się z wielu sprawdzonych23, 28, 79, 116, 123, 149, 187 wyciągów ziołowych5, 45, 98, 105 w pełnej gotowości. Iberogast® może przynieść ulgę w licznych objawach23, 28, 45, 114, 115, 149, 187  celując w różne leżące u ich podstaw przyczyny5, 8, 10, 130, 191 w tym samym czasie.  

Oprócz bólu brzucha, także inne nieprzyjemne objawy ze strony przewodu pokarmowego23, 28, 79, 116, 123, 149, 187 można leczyć naturalnie5, 45, 98, 105 za pomocą Iberogast®. Może być także stosowany u dzieci od 6 roku życia. 

Iberogast® zawiera kombinację następujących ziół leczniczych7, 47, 100, 107:

  • Ziele ubiorka gorzkiego
  • Korzeń arcydzięgla 
  • Nasiona kminku 
  • Kwiaty rumianku 
  • Owoce ostropestu plamistego
  • Liście melisy lekarskiej 
  • Ziele glistnika 
  • Liście mięty pieprzowej 
  • Korzeń lukrecji 

Pacjenci szukający sposobu na uśmierzenie bólu brzucha mogą zatem polegać na sprawdzonej23, 28, 79, 116, 123, 149, 187, dobrze tolerowanej23, 28 , 116, 123, 187 uldze, jaką zapewnia Iberogast®. Lek Iberogast® z jednej strony pomaga unormować aktywność mięśni żołądkowo-jelitowych5, 130, 163, redukuje nadwrażliwość nerwów żołądkowych, a zatem potrafi złagodzić ból brzucha110, 130, 132, 162, 163; z drugiej strony zmniejsza stan zapalny4, 99, 101, 126, 189 i chroni przewód pokarmowy, działając ochronnie na błonę śluzową99

Iberogast®

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne i związane z licznymi dolegliwościami, ale często utrudniają codzienne życie. Całe szczęście istnieje Iberogast®: połączenie dziewięciu ziół leczniczych5, 45, 98, 105 skoncentrowane na walce zarówno z podstawowymi przyczynami5, 8, 10, 130, 191 jak i irytującymi objawami23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.

Wszystko o Iberogast®

Bibliografia

Iberogast®

Iberogast classic