Odbijanie

Młody uśmiechający się mężczyzna w białej koszulce

Czym jest odbijanie?

Odbijanie jest bardzo przydatnym i normalnym procesem fizjologicznym - o ile przytrafia się umiarkowanie (do czterech beknięć po posiłku). Podczas beknięcia połknięte powietrze z żołądka jest odprowadzane przez usta i w rezultacie trawienie przebiega bez zakłóceń24. Czasami pojawia się również minimalna ilość treści żołądkowej, mówimy wówczas o odbijaniu kwasem. Nie stanowi to problemu, jeśli występuje tylko od czasu do czasu.

W XV wieku odbijanie było uważane za formę pochwalenia gospodarza lub kucharza. Ale te czasy dawno minęły. Dziś głośne odbijanie, zwane też bardziej kolokwialnie bekaniem, jest uznawane w zachodnich kulturach za niegrzeczne. To jeden z powodów, dlaczego uważamy, że jest ono nieprzyjemne, choć samemu procesowi nie towarzyszy fizyczny dyskomfort.

Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?

Jeśli odbijanie występuje wyjątkowo często, jest kłopotliwe lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak zgaga, nudności i ból brzucha, należy skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy sytuacji, gdy wydostające się powietrze ma nieprzyjemny zapach. Wszystko to może wskazywać na chorobę lub zaburzenie przewodu pokarmowego.

Lekarka przeprowadzająca wywiad z pacjentem w średnim wieku.

Jakie choroby/ zaburzenia mogą wywoływać odbijanie?

Po pierwsze: częste odbijanie nie zawsze wskazuje na chorobę. Dlatego Twój lekarz zapyta Cię o inne dolegliwości, choroby towarzyszące i nawyki związane ze stylem życia. Przeprowadzone zostanie również dokładne badanie fizyczne. Poniżej znajdziesz kilka przykładów wielu możliwych przyczyn.

Choroba refluksowa

W przypadku częstego odbijania kwasem, związanego ze zgagą pierwszym podejrzeniem jest zwykle choroba refluksowa. Odnosi się to do powracania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Na dłuższą metę może to prowadzić do zmian oraz stanów zapalnych w błonie śluzowej. Bardzo często choroba jest spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem zwieracza przełyku, który można opisać jako „zastawkę” między przełykiem a żołądkiem. Istnieje sporo innych przyczyn, które zbada lekarz. W dzisiejszych czasach tę chorobę można dobrze kontrolować za pomocą różnych leków, ale w niektórych bardzo rzadkich przypadkach może być również konieczna operacja zwieracza przełyku. Ponadto pacjenci mogą w pewnym stopniu niwelować objawy dzięki odpowiedniej diecie.

Nieżyt żołądka

W przypadku objawowego nieżytu żołądka - zapalenia błony śluzowej żołądka, normalne, codzienne życie staje się trudniejsze. Pacjenci z tym schorzeniem mogą cierpieć na odbijanie, ale także ból brzucha, nudności, uczucie pełności i inne objawy żołądkowe. W zależności od przyczyny i czasu trwania istnieje kilka różnych postaci nieżytu żołądka. Występuje on w ostrej i przewlekłej postaci. Wariant przewlekły dzieli się dalej na typy A, B i C.

Podczas gdy ostremu nieżytowi żołądka towarzyszą wyraźne objawy i zwykle jest on dość bolesny, postać przewlekła może przebiegać niezauważona. Wielu lekarzy diagnozuje zapalenie błony śluzowej żołądka za pomocą USG lub gastroskopii. Następnie, w zależności od typu, dostępne są rozmaite metody leczenia. W niektórych przypadkach wystarczy chronić żołądek za pomocą odpowiedniej diety. Istnieją również leki, które blokują lub neutralizują kwas żołądkowy. W przypadku zapalenia bakteryjnego wywołanego przez drobnoustroje, Helicobacter pylori, wskazana jest specjalna terapia, mająca na celu wyeliminowanie bakterii przy użyciu różnych leków.

Kobieta trzyma się za skronie.

Dyspepsja czynnościowa (potocznie zwana nerwowym żołądkiem)

Odbijanie może być objawem choroby organicznej, ale może także świadczyć o niestrawności czynnościowej. To zaburzenie żołądkowo-jelitowe nie ma przyczyn w żadnych organicznych zmianach w ciele. Poza odbijaniem, typowymi dolegliwościami w tym przypadku są wczesne uczucie sytości, ból nadbrzusza i uczucie pełności55, 167. W niektórych przypadkach objawy są tak poważne, że codzienne życie borykających się z nimi osób, jest poważnie ograniczone38, 46.

Prawdopodobnie za dyspepsją czynnościową stoi kilka oddziałujących czynników fizycznych, psychicznych i społecznych. U pacjentów z tą przypadłością opisano nadwrażliwość układu nerwowego w obrębie przewodu pokarmowego41, 50, 54, 90. Jako jedną z przyczyn dyskomfortu podaje się także zaburzenia motoryki żołądka54, 96, 169.

Celem leczenia jest przede wszystkim złagodzenie objawów, takich jak skurcze brzucha, bóle brzucha lub wzdęcia. Sposób leczenia zależy od zidentyfikowanego czynnika wywołującego dolegliwości. Tutaj, oprócz wsparcia medycznego, wymagana jest staranna samoobserwacja: należy zwrócić uwagę czy dolegliwości pojawiają się podczas stresu, po zjedzeniu niektórych pokarmów czy z pozoru samoistnie.

Oprócz zdrowego trybu życia i nawyków żywieniowych, które przysłużą się Tobie i Twojemu trawieniu, także wybrane zioła mogą pomóc przywrócić równowagę układowi trawiennemu. Przykładem jest korzeń arcydzięgla, którego ekstrakty wykazują rozluźniające działanie na górną część żołądka oraz działanie tonizujące na zwiotczałe mięśnie, jak te znajdujące się w dolnej części żołądka odpowiedzialnej za przesuwanie żywności11, 12, 141, 176. A jest to zaledwie jedno z dziewięciu sprawdzonych ziół leczniczych5, 45, 98, 105, które można znaleźć w preparacie ziołowym Iberogast®.

Aerofagia

To termin używany na określenie połykania zbyt dużych ilości powietrza, bez udziału jedzenia lub napojów gazowanych. Tu także nie ma mowy o przyczynie organicznej. To często zaburzenie nerwowe, wynikające na przykład ze stresu. U małych dzieci aerofagia ma podłoże psychologiczne i nie jest zaburzeniem.

Rodzina z dzieckiem przytula się do siebie w sadzie.

Co jeśli odbijanie nie jest spowodowane zaburzeniem żołądkowym?

To dobra wiadomość, ponieważ zwykłe i kwaśne odbijanie można złagodzić do pewnego stopnia bez żadnej medycznej interwencji. U wielu ludzi – bądźmy szczerzy – problem ten spowodowany jest łapczywym sposobem jedzenia i dietą, obfitującą w niezdrową żywność. Warto wypróbować następujące porady:

  • Jedz powoli - Ci, którzy jedzą powoli konsumują mniej powietrza i bardziej świadomie delektują się posiłkami.
  • Jedz zdrowo - Upewnij się, że jedzenie, które spożywasz ma możliwie najniższą zawartość tłuszczu i cukru – tu wiele zyskujesz, ponieważ pokarmy wysokotłuszczowe mogą wywoływać zgagę15, szczególnie jeśli wystąpi odbijanie kwasu.
  • Unikaj napojów gazowanych - Wprowadzają one dodatkowe gazy do żołądka - lepiej zastąpić je wodą niegazowaną i niesłodzoną herbatą.
  • Unikaj alkoholu i nikotyny - To ogólnie czynniki drażniące dla żołądka, które mogą pobudzać odbijanie.

Czy natura może wesprzeć w walce z odbijaniem?

Jeśli odbijanie jest objawem związanym z dyspepsją czynnościową, jest na nie sposób: połączenie doskonale dobranych ziół leczniczych. Iberogast® jest sprawdzonym rozwiązaniem z 9 ziołami5, 45, 98, 105, które uspokajają wrażliwy żołądek110, 130, 132, 162, 163 i podrażnioną błonę śluzową żołądka99. Lek normuje także zaburzone ruchy w przewodzie pokarmowym. Tym sposobem brzuch odzyskuje równowagę5, 130, 163, a Ty możesz skoncentrować się na tym, co dla Ciebie naprawdę istotne, mając za sojusznika potęgę natury23, 28, 79, 114, 115, 123, 149, 187.

Iberogast®

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne i związane z licznymi dolegliwościami, ale często utrudniają codzienne życie. Całe szczęście istnieje Iberogast®: połączenie dziewięciu ziół leczniczych5, 45, 98, 105 skoncentrowane na walce zarówno z podstawowymi przyczynami5, 8, 10, 130, 191 jak i irytującymi objawami23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.

Wszystko o Iberogast®

Bibliografia

Iberogast®

Iberogast classic