Glistnik
(Chelidonium majus)

Delicate yellow flower of Celandine, that is traditionally used to relieve spasmodic digestive complaints

Lecznicza moc glistnika znana jest już od starożytności. W Europie zioło to było popularne przede wszystkim jako środek na kurzajki (verucca) - i do dziś jest stosowana w różnych preparatach na to schorzenie. Natomiast w tradycyjnej medycynie chińskiej glistnik był stosowany do poprawy krążenia krwi. Roślina ta jest również znana pod nazwą „Diabelskie Mleko” ze względu na gryzący mleczny sok.

Dzisiaj glistnik jest składnikiem mieszanek ziołowych, ponieważ wykazano, że posiada właściwości łagodzące skurcze w przewodzie pokarmowym.

Obecnie ilość glistnika w preparatach leczniczych ulega zmniejszeniu. W Europie istnieje tylko kilka leków zawierających glistnik, a wśród nich jest Iberogast®.

Działanie glistnika na przewód pokarmowy

W leku Iberogast® glistnik głównie przyczynia się do aktywacji mięśni gładkich w przedsionku żołądka. Jego składniki wiążą się z receptorami serotoninowymi i wykazują działanie rozkurczowe w jelicie.

Ponadto ekstrakty glistnika w leku Iberogast® działają ochronnie przed wolnymi rodnikami, podobnie jak pozostałe zioła w jego składzie.

Większość przeciwskurczowych właściwości glistnika przypisuje się zawartym w nim alkaloidom, które wspomagają trawienie, łagodzą skurcze i działają przeciwzapalnie. Ponadto alkaloidy mają własności antywirusowe, przeciwdrobnoustrojowe i antynowotworowe. Dodatkowo alkaloidy wykazują działanie przeciwbólowe, żółciopędne i wspierające odporność.

Alkaloidy to związki zawierające azot, które chronią rośliny przed chorobami oraz, ze względu na ich gorzkawy smak, przed drapieżnikami. Występują również naturalnie w pomidorach, bakłażanach, jagodach goji i różnych herbatach.
Zalecana dzienna dawka leku Iberogast® zawiera bezpiecznie niską (0,3 miligrama) ilość tych substancji.

O LEKU IBEROGAST®

W skrócie: Oto, jak działa glistnik w leku Iberogast®

Poniższe zestawienie pokazuje działanie ekstraktu z glistnika w leku Iberogast®5:

Aktywny wpływ glistnika na objawy dyspepsji czynnościowej      
Aktywacja mięśni w dolnej części żołądka    
leaf-bullet-03
Rozluźnienie mięśni w górnej części żołądka      
Działanie przeciwzapalne    
leaf-bullet01
Regulacja produkcji kwasu    
leaf-bullet-03
Ochrona błony śluzowej      

Legenda: 

Wysoki wpływ
leaf-bullet-03
Średni wpływ
tabe-leaf-1x
Lekki wpływ
leaf-bullet01

 

Interesujace fakty na temat glistnika

Czy wiesz, że:

  • łacińska nazwa glistnika pochodzi od słów "coeli donum" co oznacza „niebiański podarunek”?

  • "Chelidonium", botaniczna nazwa glistnika, wzięła się od greckiego słowa "chelidon" oznaczającego „jaskółkę”? To prawdopodobnie dlatego, że glistnik zaczyna kwitnąć wraz z przybyciem jaskółek po zimie. W niektórych starych przekazach mówiono, że jaskółki leczą swoje niewidome młode sokiem z glistnika.

Iberogast stojący obok szklanki z wodą i wazonu z kwiatkiem.
  • Zioło pochodzi z Europy Środkowej oraz z Azji? Dziś glistnik występuje w całej Europie. Osadnicy zabrali go również do Ameryki Północnej.

  • Glistnik rośnie do 50 cm wysokości i preferuje tereny zamieszkałe przez ludzi?

  • Chelidonium majus kwitnie od końca kwietnia do września?

  • Roślinę łatwo zidentyfikować dzięki jej mocno pachnącemu, pomarańczowo-żółtemu, mlecznemu sokowi, który wydobywa się z niej po jej przecięciu?

  • należy do rodziny makowatych i jest spokrewniona właśnie z makiem?

Zobacz przegląd ziół w leku Iberogast®

Iberogast®

Iberogast classic