Liście mięty pieprzowej (Menthae piperitae folium)

Właściwości lecznicze mięty pieprzowej nie są w żadnym wypadku nowym odkryciem. Stosowali ją już starożytni Egipcjanie: resztki liści mięty pieprzowej znaleziono w ich grobowcach. Jest stosowana w wielu obszarach medycyny, ale szczególnie w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych dzięki właściwościom łagodzącym rozstrój żołądka i wspomagającym trawienie 63, 69, 124. Liście mięty pieprzowej mają nie tylko działanie przeciwbólowe i przeciwskurczowe 5, 7, 11, 63, 69, 124, ale także przynoszą ulgę w takich problemach jak wzdęcia, wrzody i stany zapalne 5, 63, 69, 99, 101, 124.

Pochodzenie i zastosowanie mięty pieprzowej

Istnieje starożytny grecki mit o nimfie imieniem Minthe, żyjącej nad podziemną rzeką Kokitos, która uwiodła boga Hadesa i chwaliła się swoją wyższością nad Persefoną, jego żoną. W odwecie królowa zaświatów przekształciła ją w roślinę, którą teraz znamy jako miętę. Starogrecka nazwa „hedyosmon” (słodki zapach) obecnie używana jest jedynie w przypadku niektórych odmian i została niemal powszechnie zastąpiona.

Mięta pieprzowa nie jest gatunkiem samym w sobie, ale krzyżówką mięty wodnej i mięty ogrodowej, o wysokim stężeniu związków organicznych mentolu i mentonu 63, 69, 124.

To właśnie te intensywnie aromatyczne związki sprawiają, że mięta pieprzowa jest jednym z najbardziej znanych naturalnych środków aromatyzujących - jest stosowana w produkcji gumy do żucia, pasty do zębów i herbat. Zyskała rozgłos jako lek na łagodne bóle głowy, podrażnienia skóry, dolegliwości menstruacyjne oraz problemy trawienne.

Mięta pieprzowa może rosnąć prawie wszędzie, ale woli wilgotną glebę, w zacienionym otoczeniu. I choć można ją uprawiać samodzielnie, w doniczce w domu, kontrolowanie i ekstrahowanie jej aktywnych składników w celu pozyskania leczniczych korzyści nie jest możliwe poprzez przygotowywanie herbaty. Dlatego jeśli oczekujemy od niej działania leczniczego, wskazane jest sięgnięcie po odpowiednio przygotowane leki ziołowe.

Jeśli sięgniesz po lek ziołowy z połączonymi składnikami, możliwe jest leczenie nawet wielu dolegliwości żołądkowo-jelitowych jednocześnie. Jednym z takich naturalnych 5, 45, 98, 105 i sprawdzonych 23, 38, 79, 114, 115, 123, 149, 187 leków jest Iberogast® z dziewięcioma ekstraktami ziołowymi. Iberogast opracowano specjalnie w celu przeciwdziałania różnym trawiennym objawom 23, 38, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187 czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak dyspepsja czynnościowa lub zespół jelita drażliwego, a także ich podstawowym przyczynom 5, 8, 10, 130, 191.

Działanie mięty pieprzowej na układ pokarmowy

Ekstrakty z liści mięty pieprzowej stosuje się głównie w przypadku niewielkich skurczów przewodu pokarmowego, wzdęć i bólu brzucha. Mogą działać przeciwzapalnie, przeciwdziałać wolnym rodnikom i regulować produkcję kwasu, a także pobudzać wytwarzanie żółci. Ponadto mięta pieprzowa jest lekarstwem na choroby górnych dróg oddechowych, takie jak kaszel 7, 65, 71, 126.

Ze względu na złożone działanie wyciągi z liści mięty pieprzowej łagodzą również objawy zespołu jelita drażliwego 63, 69, 124..

W skrócie: Oto, jak działa mięta w leku Iberogast®

Poniższe zestawienie pokazuje działanie ekstraktu z liści mięty w leku Iberogast®5:

Aktywny wpływ mięty na objawy dyspepsji czynnościowej  
Aktywacja mięśni w dolnej części żołądka  
Rozluźnienie mięśni w górnej części żołądka  
Działanie przeciwzapalne
greendot
greendot
greendot
Regulacja produkcji kwasu
greendot
greendot
greendot
Ochrona błony śluzowej
greendot
Legenda:
greendot
 lekki wpływ
greendot
greendot
 średni wpływ
greendot
greendot
greendot

 wysoki wpływ

Graphic showing drop of liquid with images of herbs and flowers inside it.

Interesujące fakty na temat mięty

Czy wiesz, że:

  • ​​​​​​Sławną miętę pieprzową o wyjątkowych właściwościach leczniczych stworzono w wieku XVII w Anglii poprzez krzyżowanie różnych odmian mięty?
  • Mięta pieprzowa, jakiej używamy, nie rośnie dziko?
  • Rozmaite rodzaje mięty różnią się głównie koncentracją oraz kompozycją cennych olejków eterycznych?
  • Roślina mięty pieprzowej osiąga od 30 do 70 centymetrów wysokości i jest rozpoznawalna ze względu na intensywny, aromatyczny zapach?
  • Kwitnie na fioletowo pomiędzy czerwcem a sierpniem?
  • Mięta pieprzowa musi być przesadzana co trzy lata? W przeciwnym razie stanie się odmianą zapachową, nie nadającą się na potrzeby lecznicze.

Zobacz przegląd ziół w leku Iberogast®

Butelka leku Iberogast® na zielonym tle, w otoczeniu ziół.

Korzystaj z potęgi natury we własnym domu!

Sprawdź, gdzie można kupić lek Iberogast w dobrej cenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.