Liście mięty pieprzowej
(Menthae piperitae folium)

Green leaves and violet flowers of Peppermint – the plant for good digestion

Właściwości lecznicze mięty pieprzowej nie są w żadnym wypadku nowym odkryciem. Stosowali ją już starożytni Egipcjanie: resztki liści mięty pieprzowej znaleziono w ich grobowcach. Jest stosowana w wielu obszarach medycyny, ale szczególnie w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych dzięki właściwościom łagodzącym rozstrój żołądka i wspomagającym trawienie 63, 69, 124. Liście mięty pieprzowej mają nie tylko działanie przeciwbólowe i przeciwskurczowe 5, 7, 11, 63, 69, 124, ale także przynoszą ulgę w takich problemach jak wzdęcia, wrzody i stany zapalne 5, 63, 69, 99, 101, 124.

Pochodzenie i zastosowanie mięty pieprzowej

Istnieje starożytny grecki mit o nimfie imieniem Minthe, żyjącej nad podziemną rzeką Kokitos, która uwiodła boga Hadesa i chwaliła się swoją wyższością nad Persefoną, jego żoną. W odwecie królowa zaświatów przekształciła ją w roślinę, którą teraz znamy jako miętę. Starogrecka nazwa „hedyosmon” (słodki zapach) obecnie używana jest jedynie w przypadku niektórych odmian i została niemal powszechnie zastąpiona.

Mięta pieprzowa nie jest gatunkiem samym w sobie, ale krzyżówką mięty wodnej i mięty ogrodowej, o wysokim stężeniu związków organicznych mentolu i mentonu 63, 69, 124.

To właśnie te intensywnie aromatyczne związki sprawiają, że mięta pieprzowa jest jednym z najbardziej znanych naturalnych środków aromatyzujących - jest stosowana w produkcji gumy do żucia, pasty do zębów i herbat. Zyskała rozgłos jako lek na łagodne bóle głowy, podrażnienia skóry, dolegliwości menstruacyjne oraz problemy trawienne.

Mięta pieprzowa może rosnąć prawie wszędzie, ale woli wilgotną glebę, w zacienionym otoczeniu. I choć można ją uprawiać samodzielnie, w doniczce w domu, kontrolowanie i ekstrahowanie jej aktywnych składników w celu pozyskania leczniczych korzyści nie jest możliwe poprzez przygotowywanie herbaty. Dlatego jeśli oczekujemy od niej działania leczniczego, wskazane jest sięgnięcie po odpowiednio przygotowane leki ziołowe.

Jeśli sięgniesz po lek ziołowy z połączonymi składnikami, możliwe jest leczenie nawet wielu dolegliwości żołądkowo-jelitowych jednocześnie. Jednym z takich naturalnych 5, 45, 98, 105 i sprawdzonych 23, 38, 79, 114, 115, 123, 149, 187 leków jest Iberogast® z dziewięcioma ekstraktami ziołowymi. Iberogast® opracowano specjalnie w celu przeciwdziałania różnym trawiennym objawom 23, 38, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187 czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak dyspepsja czynnościowa lub zespół jelita drażliwego, a także ich podstawowym przyczynom 5, 8, 10, 130, 191.

Działanie mięty pieprzowej na układ pokarmowy

Ekstrakty z liści mięty pieprzowej stosuje się głównie w przypadku niewielkich skurczów przewodu pokarmowego, wzdęć i bólu brzucha. Mogą działać przeciwzapalnie, przeciwdziałać wolnym rodnikom i regulować produkcję kwasu, a także pobudzać wytwarzanie żółci. Ponadto mięta pieprzowa jest lekarstwem na choroby górnych dróg oddechowych, takie jak kaszel 7, 65, 71, 126.

Ze względu na złożone działanie wyciągi z liści mięty pieprzowej łagodzą również objawy zespołu jelita drażliwego 63, 69, 124.

W skrócie: Oto, jak działa mięta w leku Iberogast®

Poniższe zestawienie pokazuje działanie ekstraktu z liści mięty w leku Iberogast®5:

Aktywny wpływ mięty na objawy dyspepsji czynnościowej      
Aktywacja mięśni w dolnej części żołądka      
Rozluźnienie mięśni w górnej części żołądka      
Działanie przeciwzapalne    
leaf-bullet-03
Regulacja produkcji kwasu    
leaf-bullet-03
Ochrona błony śluzowej    
leaf-bullet01

Legenda: 

Wysoki wpływ
leaf-bullet-03
Średni wpływ tabe-leaf-1x
Lekki wpływ
leaf-bullet01

 

Interesujące fakty na temat mięty

Czy wiesz, że:

  • Sławną miętę pieprzową o wyjątkowych właściwościach leczniczych stworzono w wieku XVII w Anglii poprzez krzyżowanie różnych odmian mięty?

  • Mięta pieprzowa, jakiej używamy, nie rośnie dziko?

Iberogast stojący obok szklanki z wodą i wazonu z kwiatkiem.
  • Rozmaite rodzaje mięty różnią się głównie koncentracją oraz kompozycją cennych olejków eterycznych?

  • Roślina mięty pieprzowej osiąga od 30 do 70 centymetrów wysokości i jest rozpoznawalna ze względu na intensywny, aromatyczny zapach?

  • Kwitnie na fioletowo pomiędzy czerwcem a sierpniem?

  • Mięta pieprzowa musi być przesadzana co trzy lata? W przeciwnym razie stanie się odmianą zapachową, nie nadającą się na potrzeby lecznicze.

Iberogast®

Iberogast classic