Korzeń arcydzięgla (Angelicae radix)

Jak głosi legenda, korzeń arcydzięgla sprowadził na ziemię Archanioł Rafał. Stąd jego łacińska nazwa - Angelica archangelica. Już przed epidemią dżumy wierzono, że korzeń arcydzięgla to uniwersalne zioło lecznicze i ochronne. Niektórzy uważali, że wystarczy go powąchać, by wyleczyć się z choroby.

Uznawanie zioła za mistyczne panaceum nie jest już oczywiście aktualne, ale jego działanie zostało udowodnione, szczególnie w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych 5, 12, 23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187. Dowiedz się tutaj, jak działa arcydzięgiel.

Działanie arcydzięgla

Arcydzięgiel zawiera w swoich korzeniach substancje, które relaksują i uspokajają napięcie w żołądku. Ze względu na działanie przeciwskurczowe korzeń jest stosowany jako lekarstwo na uczucie sytości i lekkie wzdęcia11, 12, 61, 88, 152, 163.

Jako składnik leku Iberogast®, korzeń arcydzięgla może złagodzić objawy takich schorzeń jak dyspepsja czynnościowa (niestrawność): jego ekstrakty wykazały działanie relaksujące w górnej partii żołądka i działanie tonizujące na zwiotczałe mięśnie, takie jak te znajdujące się w dolnej części żołądka i odpowiedzialne za przesuwanie pokarmu 5, 88, 141, 152. Wykazano również, że arcydzięgiel reguluje produkcję kwasu żołądkowego 5, 61, 62. W rezultacie przywraca równowagę w procesach trawiennych.

Ponadto arcydzięgiel ma działanie przeciwzapalne 5, 61. Ze względu na właściwości przeciwbólowe i pobudzające krążenie krwi 61, 163 stosowano go w także w medycynie ludowej do łagodzenia bólu i napięcia mięśni. Ponieważ arcydzięgiel może podrażniać skórę za sprawą właściwości fototoksycznych 61, należy zachować ostrożność przy wszelkich zewnętrznych zastosowaniach.

W skrócie: Oto jak dziala arcydzięgiel w leku Iberogast®

Następujące zestawienie pokazuje działanie arcydziegla w leku Iberogast®5:

Aktywny wplyw arcydziegla na objawy dyspepsji czynnosciowej 
Aktywacja miesni w dolnej czesci zoladka
greendot
greendot
Rozluznienie miesni w górnej czesci zoladka
greendot
greendot
greendot
Dzialanie przeciwzapalne
greendot
greendot
Regulacja produkcji kwasu
greendot
Ochrona blony sluzowej
greendot
Legenda:
greendot
 lekki wpływ
greendot
greendot
 sredni wpływ
greendot
greendot
greendot

 wysoki wpływ

Grafika pokazująca kroplę płynu z wizerunkami kwiatów I ziół w środku

Korzeń arcydzięgla – historia:

W średniowieczu arcydzięgiel był uprawiany jako pokarm, przede wszystkim w surowym, skandynawskim klimacie. Dziś jest nadal bardzo ceniony w niektórych kulturach, na przykład Lapończycy nadal używają go jako warzywa, przyprawy i słodyczy. Używany jest także jako aromat do mleka reniferów.

Butelka leku Iberogast® na zielonym tle, w otoczeniu ziół.

Korzystaj z potęgi natury we własnym domu!

Sprawdź, gdzie można kupić lek Iberogast w dobrej cenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.