Niestrawność czynnościowa

Młoda kobieta w bluzce w paski uśmiecha się i patrzy w górę

To zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego, które charakteryzuje wiele występujących jednocześnie, utrzymujących się w czasie dolegliwości. Zaburzenia czynnościowe wynikają m.in. z zaburzonej motoryki żołądka lub jelit i wymagają odpowiedniego leczenia.

Niestrawność (dyspepsja) czynnościowa

Razem z IBS, niestrawność czynnościowa (ang. Functional Dyspepsia), jest jednym z najczęstszych czynnościowych zaburzeń pracy układu trawiennego. Niestrawność czynnościowa obejmuje szereg objawów ze strony układu trawiennego, w tym: skurcze, ból, pieczenie w nadbrzuszu, uczucie pełności i ciężkości poposiłkowej, nudności i wzdęcia.

doktor i pacjentka rozawiają

Jak rozpoznaje się niestrawność (dyspepsję) czynnościową?

Pacjentom z niestrawnością czynnościową często dokuczają zgaga, uczucie pełności oraz ból brzucha. Objawy te przeważnie można powiązać z konkretnymi pokarmami lub zachowaniami. Aby uzyskać rozpoznanie niestrawność czynnościowa, konieczne jest stwierdzenie przez lekarza braku oznak uszkodzenia lub innych widocznych zmian układu trawiennego.

W przypadku rozpoznawania niestrawności czynnościowej bardzo ważne jest długotrwałe monitorowanie. Aby uzyskać rozpoznanie tego zespołu, konieczne jest doświadczenie co najmniej jednego z następujących objawów w ciągu ostatnich 3 miesięcy:

  • niekomfortowe uczucie pełności po jedzeniu
  • wczesne uczucie sytości
  • ból w nadbrzuszu
  • uczucie pieczenia w górnej części brzucha

Źródło: Stranghellini V. Gastroduodenal Disorders Gastroenterology 2016;150:1380–1392

Powyższe objawy muszą występować co najmniej 6 miesięcy przed rozpoznaniem. Jeśli więc lekarz stwierdził u ciebie występowanie tego zespołu chorobowego, wypróbuj lek Iberogast®, który posiada wskazania do leczenia Niestrawności Czynnościowej. Rozważ także prowadzenie dziennika w celu gromadzenia i śledzenia objawów w czasie. Tak zebrane informacje można później pokazać lekarzowi.

Co wywołuje niestrawność (dyspepsję) czynnościową?

Dokładna przyczyna niestrawności czynnościowej nie jest jeszcze do końca poznana. Objawy są bardzo różnorodne, podobnie jak wywołujące je przyczyny. Zbyt szybkie jedzenie i połykanie zbyt dużej ilości powietrza może przyczynić się do wystąpienia problemów żołądkowych.

Jedną z przyczyn niestrawności czynnościowej są zbyt wolno pracujące mięśnie żołądka. Ta powolność sprawia, że jedzenie nie może być wystarczająco szybko transportowane do dalszych części przewodu pokarmowego. Winę może także ponosić nadmierna czynność motoryczna żołądka - silne ruchy mięśni mogą prowadzić do ciężkiego bólu brzucha. W przypadku niektórych osób niestrawność czynnościowa jest wyzwalana przez nadwrażliwy żołądek lub ulega pogorszeniu pod wpływem zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Uważa się, że czynniki psychologiczne, takie jak stres i rozstrój emocjonalny, również odgrywają ważną rolę.

Źródło: Stranghellini V. Gastroduodenal Disorders Gastroenterology 2016;150:1380–1392

gadający przyjaciele

Czy istnieje skuteczny lek na niestrawność czynnościową?

Naukowcy i lekarze nie znaleźli jeszcze skutecznego leku na niestrawność czynnościową, lecz istnieje kilka sposobów na zatrzymanie lub ograniczenie dolegliwości trawiennych związanych z tą chorobą. Zastosuj lek Iberogast®, aby złagodzić dolegliwości trawienne wywołane przez Niestrawność czynnościową. 

Prowadzenie dziennika nastrojów, posiłków i objawów może pomóc w określeniu i unikaniu czynników wyzwalających. Ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne, a nawet psychoterapia mogą okazać się przydatne w kontroli Niestrawności czynnościowej, zwłaszcza u osób, które nie radzą sobie ze stresem.

Porady dotyczące kontroli objawów niestrawności czynnościowej:

  • unikaj tłustych potraw oraz ostrych przypraw
  • unikaj alkoholu, kawy i papierosów
  • unikaj warzyw nasilających objawy, np. fasoli, cebuli
  • unikaj owoców nasilających objawy, np. jabłek, gruszek
  • przed połknięciem dokładnie przeżuwaj pokarm
  • jedz mniej, ale częściej
  • pij dużo płynów
  • bądź aktywny fizycznie, ćwicz regularnie
  • stosuj Iberogast® w celu złagodzenia objawów
Iberogast opakowanie

Źródło: Stranghellini V. Gastroduodenal Disorders Gastroenterology 2016;150:1380–1392 Feinle-Bisset C. Azpiroz F. Dietary and lifestyle factors in functional dyspepsia Nat. Rev. Gastroenterol. Hepatol. 10, 150–157 (2013)
 

Wszystko o Iberogast®

Bibliografia

Iberogast®

Butelka Iberogast classic wśród liści.