Liście melisy lekarskiej (Melissae folium)

Melisa ma wielorakie działanie na obszar przewodu pokarmowego: z jednej strony jej liście rozluźniają i łagodzą skurcze dzięki przeciwskurczowym i kojącym składnikom. Z drugiej strony melisa chroni żołądek i wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Ponadto melisa pomaga w leczeniu opryszczki dzięki swoim właściwościom antywirusowym.

Pochodzenie i zastosowanie melisy

Już w starożytności liście melisy (melissae folium) znane były jako środek na takie dolegliwości jak choroby żołądka i serca, a także nerwowość. Melisa jest łatwo rozpoznawalnym ziołem dzięki przyjemnemu, cytrynowemu zapachowi.

Pszczoły uwielbiają ten aromat i latają wokół małych białych kwiatów melisy, aby wydobyć z nich nektar i wyprodukować wysoce aromatyczny miód. Z kolei w kulinariach najczęściej sięga się po liście melisy, które mogą służyć jako dodatek nadający aromat sałatkom, sosom i potrawom z makaronu. Niektórzy nawet używają ich do przetworów.

Średniowieczni mnisi warzyli wina i alkohole ze spiczastych liści melisy w kształcie serca - spożywane następnie jako środki na trawienie. Ze względu na swoje wielokierunkowe działanie lecznicze, na dekret Karola Wielkiego, melisa lekarska (melissa officinalis) musiała być uprawiana w każdym średniowiecznym ogrodzie klasztornym w Europie. W tamtych czasach olejek uzyskiwany z liści melisy był czasem opisywany jako „płynne złoto” ze względu na jego wysoki koszt.

Dziś melisa nadal używana jest w celu łagodzenia dolegliwości układu pokarmowego.

Poza tym melisa jest szczególnie popularna w sytuacjach nerwowości: działa kojąco, zwalcza bezsenność i uczucie napięcia, a tym samym zapobiega dalszemu rozdrażnieniu, które może być przyczyną problemów trawiennych.

Jak melisa pomaga żołądkowi i jelitom?

Z liści melisy ekstrahowane są olejki eteryczne. Zawierają one wiele pomocnych substancji chemicznych, między innymi garbniki, które mogą być odpowiedzialne za przypisywane roślinie działanie antywirusowe. Olejki zawierają również terpeny, które są uważane za główne źródło kojących efektów zioła. Eugenol jest kolejnym aktywnym składnikiem melisy, która łagodzi skurcze mięśni, i zabija bakterie.

Substancje te wspomagają leczenie gazów i wzdęć żołądkowo-jelitowych ze względu na ich rozkurczowy sposób działania. Ponadto jako składnik leku Iberogast® melisa, współdziałając z ośmioma dodatkowymi ziołami leczniczymi, pomaga tonizować mięśnie żołądka i jelit w dolnej części brzucha, działa przeciwzapalnie i wspiera ochronę błony śluzowej jelit

W skrócie: Oto jak liście melisy działają w leku Iberogast®

Poniższe zestawienie pokazuje aktywny udział ekstraktu z liści melisy w leku Iberogast®5:

Aktywny wpływ melisy na objawy dyspepsji czynnościowej  
Aktywacja mięśni w dolnej części żołądka
greendot
greendot
greendot
Rozluźnienie mięśni w górnej części żołądka  
Działanie przeciwzapalne
greendot
greendot
Regulacja produkcji kwasu
greendot
Ochrona błony śluzowej
greendot
Legenda:
greendot
 lekki wpływ
greendot
greendot
 średni wpływ
greendot
greendot
greendot

 wysoki wpływ

Grafika pokazująca kroplę płynu z wizerunkami kwiatów i ziół w środku.

Interesujące fakty na temat melisy

Czy wiesz, że:

  • ​​​​​…melisa oryginalnie pochodzi ze wschodnich terenów basenu Morza Śródziemnego? W średniowieczu mnisi przywieźli cenną roślinę do niemieckich klasztorów, skąd rozprzestrzeniła się po kraju.
  • …jest uprawiana głównie w Anglii, wschodniej Europie, Ameryce i Azji, a jej liście stosowane są głównie na potrzeby leczenia?
  • …sięgające 70 cm wysokości rośliny najlepiej rosną w osłoniętych od wiatru, dobrze nasłonecznionych oraz wilgotnych miejscach?
  • …słowo "melisa" może być tłumaczone jako "pszczoła miodna"? Pochodzące z greki słowo “meli” oznacza miód. Liście melisy są atrakcyjne dla pszczół ze względu na intensywny cytrynowy zapach. Dlatego melisa jest także uprawiana jako roślina ochronna dla pszczół.
Butelka leku Iberogast® na zielonym tle, w otoczeniu ziół.

Korzystaj z potęgi natury we własnym domu!

Sprawdź, gdzie można kupić lek Iberogast w dobrej cenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.