Do góry

Zespół Jelita Drażliwego oraz Dyspepsja Czynnościowa

To zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, które charakteryzuje wiele występujących jednocześnie, utrzymujących się w czasie dolegliwości. Zaburzenia te wynikają z zaburzonej motoryki żołądka lub jelit i wymagają odpowiedniego leczenia.

Zespół jelita drażliwego i dyspepsja
 Iberogast to lek na Zespół Jelita Drażliwego oraz Dyspepsję (Niestrawność) Czynnościową

Zespół Jelita Drażliwego (IBS)

Zespół jelita drażliwego (również wrażliwego lub nadwrażliwego, ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest jednym z najczęstszych czynnościowych zaburzeń pracy układu pokarmowego. IBS nie jest niebezpieczny, ale może stanowić poważne obciążenie dla osób na niego cierpiących i odbierać im radość z codziennego życia.

Do objawów IBS należą: nawracający ból brzucha, skurcze jelit, wzdęcia i gazy,  biegunka, nieregularne wypróżnienia i uczucie potrzeby dalszego wypróżnienia po oddaniu stolca. Możliwe są również zaparcia, które mogą być również częstym objawem lub występować naprzemiennie z biegunką.

Jak rozpoznaje się Zespół Jelita Nadwrażliwego (IBS)?

Pacjenci z IBS często doświadczają szeregu objawów, więc rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Zwykle opiera się ono na wykluczeniu innych chorób. Występowanie jelita drażliwego jest prawdopodobne, gdy problemy z trawieniem występują przede wszystkim w tym organie, lecz nie są wywołane zapaleniem, zakażeniem, nietolerancją pokarmów ani żadnymi innymi przyczynami. Istnieją cechy wspólne IBS i Niestrawności Czynnościowej (ang. functional dyspepsia, FD), a objawy tych chorób mogą się na siebie nakładać.

Rozpoznanie IBS wymaga występowania bólu lub dyskomfortu w jamie brzusznej przez co najmniej trzy dni w miesiącu w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Konieczna jest także obecność co najmniej jednego z następujących czynników:

 • lepsze samopoczucie po oddaniu stolca
 • wystąpienie objawów w czasie zmiany częstości wypróżnień
 • wystąpienie objawów w czasie zmiany konsystencji (wyglądu) stolca

Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na IBS wypróbuj lek Iberogast®, który posiada wskazania do leczenia tego zespołu oraz skonsultuj się z lekarzem.

Co wywołuje Zespół Jelita Wrażliwego (IBS)?

Stres może być jedna z przyczyn czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego

Dokładna przyczyna IBS nie jest jeszcze znana. U osób cierpiących na zespół jelita drażliwego niektóre narządy (np. jelito grube) często są bardziej wrażliwe na ból.

Z rozwojem IBS powiązano takie czynniki, jak: płeć, wiek, uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne, leki, zakażenia układu pokarmowego i alergie na określone pokarmy. Lekarze i badacze uważają również, że ważną rolę odgrywają przyczyny psychologiczne, takie jak stres.

Czy istnieje skuteczny lek na Zespół Jelita Drażliwego?

Niestety, obecnie nie ma skutecznego leku na IBS. Terapie zwykle skupiają się na łagodzeniu objawów związanych z IBS. Lekiem, który może pomóc Ci pozbyć się uciążliwych objawów zespołu jest właśnie Iberogast®. Warto również pomyśleć o zmianie diety, nawyków żywieniowych i stylu życia.

Porady dotyczące kontroli objawów IBS:

 • jedz powoli i nie w stresie
 • dokładnie przeżuwaj i ostrożnie połykaj jedzenie
 • pij dużo płynów
 • unikaj warzyw nasilających objawy, np. fasoli, cebuli
 • unikaj owoców nasilających objawy np. jabłka, gruszki
 • stosuj techniki relaksacyjne
 • bądź aktywny fizycznie, ćwicz regularnie
 • dodawaj do posiłków przyprawy sprzyjające trawieniu, np. kminek
 • zastosuj Iberogast® w celu złagodzenia objawów

Dyspepsja (Niestrawność) Czynnościowa

Razem z IBS, Niestrawność Czynnościowa (ang. Functional Dyspepsia, FD) jest jednym z najczęstszych czynnościowych zaburzeń pracy układu trawiennego. FD obejmuje szereg objawów ze strony układu trawiennego, w tym: skurcze, ból, pieczenie w nadbrzuszu, uczucie pełności i ciężkości poposiłkowej, nudności, wymioty i wzdęcia.

Jak rozpoznaje się Dyspepsję (Niestrawność) Czynnościową?

Pacjentom z FD często dokuczają zgaga, uczucie pełności oraz ból brzucha. Objawy te przeważnie można powiązać z konkretnymi pokarmami lub zachowaniami. Aby uzyskać rozpoznanie FD, konieczne jest wykazanie braku oznak uszkodzenia lub innych widocznych zmian układu trawiennego.

W przypadku rozpoznawania FD bardzo ważne jest długotrwałe monitorowanie. Aby uzyskać rozpoznanie tego zespołu, konieczne jest doświadczenie co najmniej jednego z następujących objawów w ciągu ostatnich 3 miesięcy:

 • niekomfortowe uczucie pełności po jedzeniu
 • wczesne uczucie sytości
 • ból w nadbrzuszu
 • uczucie pieczenia w górnej części brzucha

Powyższe objawy muszą występować co najmniej 6 miesięcy przed rozpoznaniem. Jeśli więc podejrzewasz występowanie u siebie tego zespołu chorobowego, wypróbuj lek Iberogast®, który posiada wskazania do leczenia Niestrawności Czynnościowej. Rozważ także prowadzenie dziennika w celu gromadzenia i śledzenia objawów w czasie. Tak zebrane informacje można później pokazać lekarzowi.

Co wywołuje Dyspepsję (Niestrawność) Czynnościową?

Fast Food może powodowac problemy żołądkowo-jelitowe

Dokładna przyczyna FD nie jest jeszcze znana. Objawy są bardzo różnorodne, podobnie jak wywołujące je przyczyny. Zbyt szybkie jedzenie i połykanie zbyt dużej ilości powietrza może przyczynić się do wystąpienia nerwowego żołądka, podobnie jak tłuste pokarmy, przyprawy, kawa, alkohol, papierosy i nadmierna ilość cukru.

Jedną z przyczyn FD są zbyt wolno pracujące mięśnie żołądka. Ta powolność sprawia, że jedzenie nie może być wystarczająco szybko transportowane do dalszych części przewodu pokarmowego. Winę może także ponosić nadmierna czynność motoryczna żołądka - silne ruchy mięśni mogą prowadzić do ciężkiego bólu brzucha. W przypadku niektórych osób FD jest wyzwalana przez drażliwy żołądek lub ulega pogorszeniu pod wpływem zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Uważa się, że czynniki psychologiczne, takie jak stres i rozstrój emocjonalny, również odgrywają ważną rolę.

Czy istnieje skuteczny lek na Dyspepsję Czynnościową?

Naukowcy i lekarze nie znaleźli jeszcze skutecznego leku na FD, lecz istnieje kilka sposobów na zatrzymanie lub ograniczenie dolegliwości trawiennych związanych z tą chorobą. Zastosuj lek Iberogast®, aby złagodzić dolegliwości trawienne wywołane przez FD.

Prowadzenie dziennika nastrojów, posiłków i objawów może pomóc w określeniu i unikaniu czynników wyzwalających. Ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne, a nawet psychoterapia to również przydatne sposoby kontroli FD, zwłaszcza u osób, które nie radzą sobie ze stresem.

Porady dotyczące kontroli objawów FD:

 • unikaj tłustych potraw oraz ostrych przypraw
 • unikaj alkoholu, kawy i papierosów
 • unikaj warzyw nasilających objawy, np. fasoli, cebuli
 • unikaj owoców nasilających objawy, np. jabłek, gruszek
 • przed połknięciem dokładnie przeżuwaj pokarm
 • jedz mniej, ale częściej
 • pij dużo płynów
 • bądź aktywny fizycznie, ćwicz regularnie
 • uprawiaj ćwiczenia rozluźniające, takie jak joga czy medytacja
 • stosuj Iberogast® w celu złagodzenia objawów