Do góry

Twoje problemy
żołądkowo-jelitowe

Jeżeli doświadczasz objawów, takich jak: ból i skurcze brzucha, uczucie pełności, wzdęcia, gazy, zgaga czy nudności nie ignoruj ich. To najczęstsze dolegliwości na tle czynnościowym i wymagają odpowiedniego leczenia.

 Ludzie cierpiący na dolegliwości trawienne

Źródło: Stanghellini V. et al. Gastroduodenal Disorders. Gastroenterology 2016;150:1380–1392

Układ pokarmowy

Układ pokarmowy jest ważną częścią ludzkiego organizmu. Stanowi go grupa narządów, które współpracują w celu rozkładania i wchłaniania niezbędnych do życia składników odżywczych, takich jak: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały oraz woda. Dzięki temu układ trawienny zamienia pożywienie w energię oraz substancje budulcowe ludzkiego organizmu.

Czy wiesz, że układ trawienny jest związany z innymi ważnymi narządami, w tym z mózgiem? Narządy te są wzajemnie powiązane w sposób określany niekiedy mianem „osi mózgowo-jelitowej”. Oznacza to, że zdrowie organów układu pokarmowego np. jelit ma wpływ na ogólne samopoczucie i układ odpornościowy.

Źródło: Vanheel, H. & Farré, R. Nat. Rev. Gastroenterol. Hepatol. 10, 142–149 (2013); published online 15 January 2013

Budowa układu trawiennego

Dlaczego dolegliwości żołądkowo-jelitowe są coraz bardziej powszechne?

Jeśli dokuczają Ci niepożądane objawy ze strony układu pokarmowego, wiedz, że to nie tylko Twój problem. Coraz więcej osób cierpi z powodu czynnościowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak: ból brzucha, skurcze, uczucie pełności i ciężkości, wzdęcia, gazy, czy nudności. Jest to cena jaką płacimy za coraz szybsze tempo życia, złe nawyki żywieniowe i nieprawidłową dietę oraz zwiększony poziom codziennego stresu.

Powyższe objawy często utrzymują się przez dłuższy czas co bywa bardzo uciążliwe i obniża jakość naszego życia.

Dodatkowo nieprzyjemne symptomy są często ze sobą wzajemnie powiązane, co powoduje, że cierpimy jednocześnie na szereg różnych dolegliwości. Dlatego coraz więcej osób szuka kompleksowego rozwiązania problemu.

Określenie przyczyn dolegliwości nie jest łatwe

Określenie przyczyn zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego nie jest łatwe, szczególnie, że nie wszystkie zostały odkryte. Wiemy jednak, że pewną rolę mogą odgrywać uwarunkowania genetyczne, podobnie jak czynniki środowiskowe. Do najpopularniejszych należą szybki styl życia, stres, rozstrój emocjonalny, podróżowanie, zmiany diety i leki.

Dolegliwości żołądkowe i jelitowe na tle czynnościowym powiązano z pewnymi zaburzeniami działania układu pokarmowego:

  • zbyt słaba aktywność mięśni żołądka
  • zaburzona motoryka jelit
  • nadwrażliwy układ nerwowy jelit
  • zwiększona ilość gazów jelitowych
  • stan zapalny

Czy istnieje skuteczny lek na wzdęcia, gazy, bóle brzucha?

U wielu osób objawy ze strony przewodu pokarmowego często nawracają lub nigdy całkowicie nie ustępują. Aktualne terapie skupiają się głównie na łagodzeniu objawów, aby pacjenci mogli znowu cieszyć się pełnią życia.

Objawy są często ze sobą wzajemnie powiązane mogą występować jednocześnie. Większość preparatów działa tylko na jedną konkretną przyczynę lub jeden objaw. Działając jednocześnie na wiele różnych dolegliwości lek Iberogast® to kompleksowe rozwiązanie, przynoszące ulgę w wielu czynnościowych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O LEKU IBEROGAST®

Utrudniające codzienne funkcjonowanie bóle i skurcze brzucha

Czynnościowe dolegliwości żołądkowe i jelitowe, jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego

Jeśli cierpisz na wiele dolegliwości trawiennych, które utrzymują się przez dłuższy czas, możliwe, że cierpisz na czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego. Do najczęstszych zaburzeń czynnościowych należą Dyspepsja (Niestrawność) Czynnościowa i Zespół Jelita Drażliwego.

Czym jest Zespół Jelita Drażliwego?

Zespół Jelita Drażliwego (ang. Irritable bowel syndrome, IBS) to dobrze znany zespół chorobowy układu pokarmowego. U jego podłoża leży zaburzona perystaltyka, czyli funkcja układu trawiennego polegająca na przesuwaniu treści pokarmowych przez przewód pokarmowy w celu ich rozdrobnienia, trawienia i wchłaniania. IBS powoduje duży dyskomfort, ogranicza i obniża jakość życia. Do jego objawów należą ból brzucha, wzdęcia, nieregularne wypróżnienia i uczucie potrzeby dalszego wypróżnienia po oddaniu stolca.

Źródło: Gastroenterologia pod redakcją J. Muszyńskiego, WUM 2014.
Nie znana jest dokłada przyczyna wywołująca tę chorobę. Czynniki wpływające na rozwój Zespołu Jelita Drażliwego to predyspozycje genetyczne, stres i szybkie tempo życia, zła dieta oraz infekcje układu pokarmowego. Obecnie nie ma leku działającego przyczynowo na Zespół Jelita Drażliwego, terapie zwykle skupiają się na łagodzeniu objawów. Iberogast® łagodzi wiele objawów Zespołu Jelita Drażliwego.

Źródło: Chey W.D. Irritable Bowel Syndrome A clinical review. JAMA 2015;313(9):949-958

ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO – WIĘCEJ

Czym jest Dyspepsja zwana również Niestrawnością Czynnościową

Podobnie jak zespól jelita drażliwego, Dyspepsja lub Niestrawność Czynnościowa (ang. functional dyspepsia, FD) jest jednym z najczęstszych czynnościowych zaburzeń ze strony układu trawiennego. Niekiedy określana mianem „nerwowego żołądka” Niestrawność Czynnościowa ma poważny wpływ na samopoczucie chorego. Do jej objawów należą skurcze, ból, uczucie pełności, nudności, wymioty, wzdęcia i zgaga.

Źródło: Stranghellini V. Gastroduodenal Disorders Gastroenterology 2016;150:1380–1392

Dokładna przyczyna Dyspepsji Czynnościowej nie jest jeszcze znana, lecz uważa się, że dużą rolę odgrywają czynniki psychologiczne, styl życia oraz dieta. Nie powstała jeszcze metoda leczenia przyczynowego Dyspepsji Czynnościowej. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą w przypadku nieprzyjemnych symptomów stosować leki przynoszące ulgę i podnoszące jakość życia np. Iberogast®.

Madisch A, Holtmann G, Plein K et al. Treatment of irritable bowel syndrome with herbal preparations. Aliment. Pharmacol. Ther. 2004; 19:271–279

NIESTRAWNOŚĆ CZYNNOŚCIOWA – WIĘCEJ

Iberogast® cieszy
się zaufaniem

 Lek Iberogast skuteczny i naturalny preparat na wiele dolegliwości gastrycznych

Iberogast® jest jednym z najlepiej przebadanych dostępnych bez recepty leków na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W Niemczech jest on najczęściej zalecanym produktem na dolegliwości trawienne¹, na przestrzeni ponad 55 lat zaufało mu ponad 60 milionów pacjentów na całym świecie².

WIĘCEJ O LEKU IBEROGAST®

Lecznicza
moc natury

Połączenie roślin leczniczych w leku Iberogast

Iberogast® czerpie z mocy 9 wyciągów, specjalnie dobranych roślin leczniczych. Każdy z nich zawiera własne składniki aktywne, które działają na różne objawy czynnościowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych

WIĘCEJ O ZIOŁACH LECZNICZYCH