Do góry

Historia Iberogastu - ponad 55 lat sukcesu leku

Iberogast® – połączenie dziewięciu wyciągów ziół leczniczych – został opracowany pod koniec lat 50. ubiegłego wieku w firmie Steigerwald. Od tego czasu Iberogast® pomaga osobom cierpiącym na różne problemy żołądkowo-jelitowe.

Historia opakowań leku Iberogast w Niemczech

Nauka w służbie poprawy jakości życia

Dzięki unikalnemu połączeniu dziewięciu różnych ziół leczniczych Iberogast® pomagał całym pokoleniom osób z różnego rodzaju dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Jego skuteczne działanie oraz bezpieczeństwo było przedmiotem wielu badań klinicznych.

Obecnie Iberogast® jest dostępny w ponad 30 krajach na całym świecie. Od 2013 roku za jego dalszy rozwój odpowiedzialna jest firma Bayer. Pierwotnie został opracowany w Niemczech przez niemiecką firmę Steigerwald w Darmstadt.

Firma Bayer dysponuje rozległą wiedzą fachową w zakresie farmaceutyki i produkuje skuteczne, wysokiej jakości leki. Wytwarzając Iberogast®, Bayer stosuje te same rygorystyczne standardy produkcji i jakości, jak w przypadku wszystkich swoich leków. To podejście, w połączeniu z mocą płynącą z natury, czyni Iberogast® lekiem o najnowocześniejszej formule. Nic dziwnego, że jest on najpopularniejszym produktem na dolegliwości ze strony układu pokarmowego w Niemczech, a lekarze rekomendują go jako skuteczną terapię dla pacjentów cierpiących na różne problemy gastryczne.

55 lat historii Iberogast®

Jakie niespodziewane, lecznicze moce drzemią się w połączeniu „fantastycznej dziewiątki” roślin leczniczych Iberogastu stało się jasne na przestrzeni dekad - dzięki intensywnym badaniom naukowym.

Historyczne opakowanie leku Iberogast z lat 60.

1960

Powstanie preparatu

Unikalne połączenie dziewięciu ziół leczniczych - dzisiejszych składników Iberogast® - zostało opracowane jeszcze pod koniec lat 50. ubiegłego wieku w firmie Steigerwald. Dzięki tej unikalnej formulacji na początku lat 60. powstał sam produkt. W procesie tworzenia leku wykorzystano rozległą wiedzę na temat roślin leczniczych, by znaleźć odpowiedni skład i proporcje mieszania „fantastycznej dziewiątki” ziół. Określono procedury produkcji i kontroli jakości oraz ustanowiono standardy wytwarzania leku. Początkowo Iberogast® produkowano ręcznie: począwszy od ekstrakcji, przez mieszanie, aż po napełnianie i pakowanie. Był to żmudny i czasochłonny proces.

Historyczne opakowanie leku Iberogast z lat 70.

Lata 70.

Rozwinięcie produkcji

Badania naukowe nad lekiem Iberogast® były prowadzone od jego powstania jeszcze w latach 50/60. W latach 70. kontynuowano badania, aby produkować lek na większą skalę i tym samym zapewnić korzyści z leczenia większej liczbie osób. Lek stawał się coraz bardziej popularny również wśród lekarzy i farmaceutów, którzy polecali go swoim pacjentom.

Historyczne opakowanie leku Iberogast z lat 80.

Lata 80.

Odkrycie podwójnego mechanizmu działania

W roku 1986 odkryto jedną z cech charakterystycznych leku: efekt podwójnego działania. Iberogast® wywołuje odmienne działanie w różnych częściach układu pokarmowego. Rozluźnia nadmiernie aktywne mięśnie żołądka i stymuluje te które poruszają się zbyt wolno lub zbyt słabo, przynosząc ulgę w wielu dolegliwościach gastrycznych. Odkrycie to poskutkowało nowymi przedsięwzięciami badawczymi i ważnymi publikacjami. Od wczesnych lat 80. prowadzano również badania, które potwierdziły korzystny profil bezpieczeństwa leku Iberogast®.

Historyczne opakowanie leku Iberogast z lat 90.

Lata 90.

Potwierdzenie wielokierunkowego działania leku

W połowie lat 90. badano poszczególne mechanizmy działania produktu. Doprowadziło to do odkrycia wielokierunkowego działania. Każdy z dziewięciu specjalnie dobranych ekstraktów roślin leczniczych, które zawiera Iberogast®, posiada składniki czynne, które działają na różne objawy problemów gastrycznych. Składniki współpracują ze sobą, łagodząc jednocześnie szereg objawów ze strony układu pokarmowego. Prowadzono dalsze badania, których przedmiotem była skuteczność leku, w oparciu o nowe, niedawno wprowadzone międzynarodowe wytyczne. Był to pierwszy krok w kierunku uczynienia leku Iberogast® najlepiej zbadanym lekiem ziołowym na dolegliwości ze strony układu pokarmowego na świecie.

Historyczne opakowanie leku Iberogast z roku 2000

Po roku 2000

Kontynuacja badań

Nowe tysiąclecie przyniosło nowe odkrycia. W roku 2003, w kolejnych badaniach odkryto zdolność leku do oddziaływania na różne obszary układu pokarmowego. Okazało sie, że lek ten może rozluźniać dno w górnej części żołądka i stymulować część odźwiernikową w jego dolnej części. Szersze kręgi naukowe natychmiast zainteresowały się tym przełomowym odkryciem. Przeprowadzono dalsze badania; w 2006 r. potwierdzono wpływ Iberogastu na zaburzenia motoryki jelit, a w roku kolejnym wykryto pozytywny wpływ leku na zespół jelita drażliwego.

Historyczne opakowanie leku Iberogast z roku 2010

Po roku 2010

Kolejne sukcesy

Sukces leku Iberogast® trwa do dzisiaj. Od wielu lat jest to najpopularniejszy w Niemczech lek na dolegliwości trawienne. Przez ten czas wypróbowało go ponad 52 miliony osób z zaburzeniami trawienia. Ma on bardzo niewiele działań niepożądanych i jest dobrze tolerowany, co czyni go bardzo popularnym produktem wśród pacjentów w każdym wieku w ponad 30 krajach na całym świecie. Badania właściwości leku są nadal prowadzone. Obecnie jest on jednym z najlepiej udokumentowanych na świecie leków na bazie roślin stosowanym w zaburzeniach pracy układu pokarmowego.

2013

Bayer przejmuje Steigerwald

W roku 2013 firma Bayer przejęła Steigerwald - niemiecką firmę farmaceutyczną, która stworzyła Iberogast®. Lek stał się częścią portfolio firmy Bayer, korzystając z globalnej fachowej wiedzy w zakresie produktów farmaceutycznych. Wytwarzając Iberogast®, firma Bayer stosuje najwyższe standardy produkcji i jakości, podobnie jak w przypadku wszystkich swoich leków. Dodatkowo preparat jest teraz dostępny dla większej liczby osób z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego.

Proces produkcji leku Iberogast®

Nasze rygorystyczne procesy produkcyjne - od uprawy roślin leczniczych po butelkowanie - sprawiają, że Iberogast® jest lekiem wysokiej jakości, co przekłada się na jego działanie oraz bezpieczeństwo stosowania.

Uprawa roślin leczniczych - pola Iberogast

Odpowiednie podejście do wytwarzania leku pochodzenia naturalnego.

Wytwarzanie leków na bazie roślin nie jest łatwe. Rośliny do bujnego wzrostu potrzebują określonych składników odżywczych, odpowiedniej ilości wody oraz światła. Często wytwarzają korzystne substancje tylko w pewnych okresach cyklu życia. Ekstrakcja, czyli pozyskiwanie tych substancji, jest trudnym i skomplikowanym procesem.

Rośliny lecznicze wykorzystywane do produkcji Iberogast są hodowane zgodnie z tzw. dobrą praktyką rolniczą (ang. good agricultural practice, GAP), co oznacza, że warunki hodowli są ściśle standaryzowane i kontrolowane. Korzystamy z naszej fachowej wiedzy do prawidłowego przygotowania leków roślinnych nie tylko w zakresie hodowli i zbiorów, ale także procesów następujących po zebraniu roślin i procesów ekstrakcji.

Przy produkcji leku Iberogast naukowcy wykorzystują najwyższej jakości surowce roślinne

Inwestycja w zrównoważony rozwój

Firma Bayer przestrzega najwyższych standardów i przykłada wielką wagę do zrównoważonego rozwoju. Z dbałością pozyskuje ona wysokiej jakości ekstrakty roślin leczniczych i tworzy spójny program jakości i bezpieczeństwa. Dziewięć ziół leczniczych wykorzystywanych do produkcji leku Iberogast® uprawia się z zachowaniem dbałości i odpowiedzialności w wielu miejscach na całym świecie.

Najwyższa jakość

Aby zapewnić najwyższą jakość produktu, dokładamy wszelkich starań, by nasze rośliny były uprawiane w optymalnych warunkach. Dodatkowo ściśle kontrolujemy procesy zbiorów, ekstrakcji i produkcji. Optymalizujemy nasze metody produkcji dla każdego wyciągu. Na każdym etapie tego procesu składniki aktywne leku są badane zgodnie z zasadami dobrej praktyki produkcyjnej (ang. good manufacturing practice, GMP), aby spełnić najwyższe standardy i utrzymać najlepszą jakość.

Złożony proces produkcji

Od uprawy po butelkowanie produkt Iberogast® podlega złożonemu procesowi wytwarzania, który uwzględnia restrykcyjne zasady produkcji i kontroli na każdym etapie.

Hodowla i zbiory

Roślina lecznicza Iberis amara jest kluczowym składnikiem preparatu Iberogast®. To właśnie od niej pochodzi nazwa leku. Pola, na których uprawia się Iberis amara, zajmują powierzchnię większą niż dziesięć boisk piłkarskich. Znajdują się one w okolicy niemieckiego Darmstadt. Rośliny zbiera się o optymalnej porze każdego roku, a następnie natychmiast zamraża, aby zachować ich cenne składniki czynne. Każda butelka Iberogast® o pojemności 50 ml zawiera w przybliżeniu całą roślinę Iberis amara.

Lek Iberogast skuteczność potwierdzona w badaniach naukowych

Obróbka i monitorowanie

Pozostałe osiem roślin leczniczych używanych do wytwarzania leku jest uprawianych i zbieranych w bezpieczny i zrównoważony sposób na całym świecie. Po dokładnej kontroli jakości różne ich odmiany są starannie ucierane, a następnie mieszane z roztworem alkoholu i wody w celu ekstrakcji ich cennych składników aktywnych.

Produkcja i kontrola jakości

Po kolejnych kontrolach jakości ekstrakty miesza się w precyzyjnych ilościach zgodnie z formułą, która od wielu lat jest tajemnicą producenta. Bardzo ważne jest uzyskanie idealnie wyważonego połączenia, dzięki któremu poszczególne składniki leku współdziałają ze sobą. Po wymieszaniu przeprowadzana jest filtracja.

Gotowy produkt

Po spełnieniu wszystkich norm kontroli jakości lek jest rozlewany do butelek, szczelnie zamykany i pakowany. Od uprawy roślin leczniczych, poprzez ekstrakcje, do procesu pakowania, zawartość Twojej butelki Iberogast® jest poddawana około 50 różnym testom jakości. Dzięki temu gwarantujemy najwyższą jakość produktu, co również przekłada się na jego działanie i bezpieczeństwo stosowania.